V počastitev 90. obletnice smrti Rudolfa Maistra - Vojanova sta Občina Kamnik z županom Matejem Slaparjem in Društvo general Maister Kamnik v petek, 26. julija 2024, na Trgu talcev v Kamniku svečano položila cvetje in pripravila krajšo slovesnost ob spomeniku generala Rudolfa Maistra - Vojanova in obeležju padlih Maistrovih borcev s Kamniškega.
Slovesnosti so se udeležili tudi zastavonoše in zastopniki veteranskih in domoljubnih organizacij, častna občana Občine Kamnik dr. Marjeta Humar in Anton Tone Smolnikar ter nekatere svetnice in svetniki Občine Kamnik.
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, častimo spomin na našega izjemnega rojaka, in njegova zgodovinsko pomembna dejanja. Življenja velikega Slovenca se je začelo pred 150-imi leti v Kamniku in izteklo na Uncu na Notranjskem natanko na današnji dan pred 90-imi leti.
V kulturnem programu je nastopil recitator Tone Ftičar, ki je za to priložnost izbral Maistrovi pesmi Naprej in Grobovi. Mešani pevski zbor Odmev Kamnik od vodstvom Anice Smrtnik je zapel pesem Slovenec sem, himno zveze društev general Maister, Maistrovo pesem Še zadnji zvon in slovensko narodno pesem Rož, Podjuna, Zila.
Poklon generalu in pesniku sta s položitvijo spominskega venca v imenu rojakov, deležnih Maistrove dediščine, izrazila župan Kamnika Matej Slapar in predsednik Društva general Maister Kamnik Jože Berlec.
Zbrane je ob tej priložnosti nagovoril župan Matej Slapar, ki je poudaril, da nam je Rudolf Maister – Vojanov zapustil neprecenljivo dediščino, da lahko Slovenke in Slovenci živimo v svoji državi, da lahko samostojno odločamo, ustvarjamo, in razvijamo svoje talente: »V to je Maister verjel od samega rojstva, pred sto petdesetimi leti, tekom šolanja, službovanja v vojski in skozi svoje politično delovanje, ko je s svojo vizijo po prvi svetovni vojni navdušil svoje rojake, zavedne Slovence, tudi vojake s Kamniškega in okolice. Njihova imena so napisana tu na spominski plošči. Prav oni so šli z njim v boj, ko so takratni nemški straži v Mariboru v sedeminštiridesetih minutah pobrali orožje in s tem manevrom zavzeli Maribor in ga spet naredili slovenskega. Tako je bila tudi leta 1991 ozemeljska celovitost Slovenije tako velika, da smo se lahko osamosvojili in dejansko zaživeli v svoji lastni državi. To so bile sanje, tisočletne sanje naših prednikov, in Rudolfu Maistru – Vojanovu smo hvaležni za vse, kar je naredil za naš narod. Hvala Jožetu Berlecu, hvala Društvu general Maister Kamnik, ki s še eno slovesnostjo več opominjate na pomembnost našega rojaka. Hvala seveda vsem vam, ki ste danes s svojo prisotnostjo počastili spomin na tega velikega Slovenca, na velikega Kamničana, ki je zaslužen za to, da smo danes na svoji zemlji sami svoj gospodar in da lahko sami odločamo o svoji usodi. Srečno Kamnik, Maistrovo mesto.«
Predsednik Društva general Maister Kamnik Jože Berlec je pozdravil vse prisotne, še posebej župana Občine Kamnik Mateja Slaparja, častno občanko dr. Marjeto Humar in častnega predsednika njihovega društva Ivana Sekavčnika ter dejal: »Kot je poročalo Jutro, je bilo tudi v Kamniku pred 90-timi leti žalovanje: »Po mestu visijo črne zastave. Kamnik žaluje za svojim rojakom in častnim meščanom generalom Rudolfom Maistrom. Ko ga je pred štirimi meseci obiskala delegacija mestne občine in mu izročila pismeno čestitko kamniške občine ob 60 letnici, je general Maister obljubil, da bo v letošnjem poletju na povratku s počitnic na Uncu obiskal svoj rojstni kraj in se popeljal v Kamniško Bistrico. Še pred nedavnim je pisal našemu županu g. Francu Kratnarju, s katerim ga veže iskreno prijateljstvo še izza mladostnih let, da še vedno ni pozabil obljube, obiskati svoj rojstni kraj. Žal je usoda odločila drugače. Kamnik se v globoki žalosti klanja spominu svojega velikega in za narod tako zaslužnega rojaka. Njegovega pogreba v Mariboru se je udeležilo zastopstvo mestne občine z županom g. Kratnarjem na čelu". Danes, 90 let kasneje, se tudi mi spominjamo smrti enega največjih slovenskih junakov, generala Rudolfa Maistra. S ponosom in spoštovanjem smo se zbrali, da se spomnimo človeka, ki je odločilno vplival na našo zgodovino in pustil neizbrisno sled v srcih Slovencev. Rudolf Maister, rojen 29. marca 1874 v Kamniku, je bil izjemen vojaški poveljnik, pesnik in predvsem domoljub, ki je v najtežjih trenutkih naše zgodovine pokazal neomajno vero v slovenski narod. Njegovo življenje in delo sta bila zaznamovana z odločnostjo in pogumom, ki sta nas navdihovala in nam dajala moč skozi desetletja. Maistrova najbolj znana dejanja so se odvila ob koncu I. svetovne vojne v času razpada Avstro-Ogrske, ko se je slovenski narod znašel na prelomnici. 23. novembra 1918 je general Maister s svojimi somišljeniki in skromno vojsko razorožil nemško varnostno stražo v Mariboru in prevzel oblast v mestu. Ta pogumna dejanja so ohranila Maribor in širšo štajersko regijo v okviru novonastale Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, kasneje Kraljevine SHS.
Generala Maistra ne cenimo le zaradi vojaških dosežkov, temveč tudi zaradi njegove vizije in predanosti slovenski kulturi in narodu. Spominjamo se ga torej tudi kot pesnika, ki je v svojih delih izražal ljubezen do domovine, narave in človeka. Njegova poezija nas opominja, da je bil ne le vojak, temveč tudi umetnik, ki je z besedami znal pričarati globoke čustvene svetove. Njegova zbirka "Poezije" in kasneje »Kitica mojih« je dragocen prispevek k slovenski literaturi in odraža njegovo občutljivo dušo in neomajno ljubezen do domovine.
Generala Rudolfa Maistra danes častimo kot enega ključnih branilcev slovenskega ozemlja in kot simbol slovenstva. Njegova dejanja so bila ključen korak k ohranitvi slovenske nacionalne identitete in ozemeljske celovitosti. Njegova zapuščina pa nas opominja, da je vsak posameznik lahko nosilec sprememb in da je vsako dejanje, ne glede na njegovo velikost, pomembno za skupno dobro. Ob tej priložnosti bi se radi spomnili tudi na to, kako je Maistrovo dejanje vplivalo na celoten slovenski narod. Njegova odločitev, da zaščiti slovensko ozemlje in prebivalstvo, je bila navdihujoča in je pokazala, kaj vse lahko dosežemo z enotnostjo in pogumom. Njegovo življenje je bilo posvečeno služenju domovini in njegov zgled nas uči, kako pomembno je, da se borimo za tisto, v kar verjamemo. Naj nas duh generala Maistra še naprej navdihuje v naših prizadevanjih za pravičnost, svobodo in ljubezen do domovine. Naj bo njegova zapuščina svetla luč, ki nas vodi skozi izzive sedanjosti in prihodnosti. Vsi tukaj prisotni se danes, ob 90. obletnici njegove smrti, spomnimo generala Rudolfa Maistra z globokim spoštovanjem in hvaležnostjo. Njegova zgodba je zgodba o pogumu, viziji in neomajni veri v slovenski narod. Naj njegova zapuščina živi v naših srcih in dejanjih za vedno.«
Zavest nam Slovencem v tem času in tudi v prihodnje narekuje privilegij in obvezo, da izražamo spoštljiv poklon našemu zaslužnemu rojaku, velikemu Slovencu, domoljubu, generalu in pesniku Rudolfu Maistru - Vojanovu.