Glavni trg 24
1240 Kamnik
Popoldan je v sejni dvorani Občine Kamnik potekala 3. izredna seja Občinskega sveta, na kateri je 27 svetnic in svetnikov po skrajšanem postopku sprejeli Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023.
Odlok o rebalansu Občine Kamnik za leto 2023 je predstavila pomočnica vodje Oddelka za področje finančnega poslovanja Marija Kos: »Rebalans je pripravljen zaradi zagotovitve sredstev za odpravo posledic neurja in poplav, ki so prizadela Občino Kamnik v mesecu juliju in avgustu. Po pregledu in oceni načrtovanih prejemkov in izdatkov Občine Kamnik so predlagane ustrezne korekcije tako v smislu povečevanja kot tudi zmanjševanja nekaterih prihodkovnih in odhodkovnih postavk, pri nekaterih proračunskih postavkah pa je predlagana samo sprememba strukture v okviru posameznih postavk, ki je prilagojena dejanskim namenom enotne ekonomske klasifikacije, pri čemer skupna višina postavke ni spremenjena. V predlogu rebalansa so skupni izdatki ocenjeni v višini 40.493.908 evrov in so za 6.021.439 evrov oziroma 17,5 odstotka višji kot v sprejetem proračunu za leto 2023. Pri Občini Kamnik so izdatki povečani za 5.944.354 evrov, pri krajevnih skupnostih pa za 77.085 evrov.« V okviru predloga Odloka je bila predlagana tudi nova postavka odprava posledic naravnih in drugih nesreč, v vrednosti 4.100.000 evrov, iz katere se bodo pokrivali intervencijski stroški in stroški za nujna sanacijska dela.
Župan Matej Slapar je ob današnji seji dejal: »Prizadela nas je povodenj, ki je našo občino prizadela tako, kot še nikoli. Takšnih podorov skal in poplav ter katastrofe še ni bilo. Uničilo je štiri doline, področje Tunjiščice, Bistričice, Kamniške Bistrice, iz nje smo evakuirali preko 200 turistov, in doline Črna, kjer so bile od sveta odrezane vse hiše, dobršen del pa zasute tudi do 1 metra. Območje Krivčevega je bilo zasuto skoraj v celoti, v Potoku v Črni pa so bile tudi zasute hiše do 1 metra. Dežja, ki je padal iz 3. na 4. avgusta, je bila ogromno, voda je drvela proti Kamniku in poplavila južni del Kamnika in dobršen del Šmarce ter Nožic. Poplave so bile dveh vrst, in sicer južni del Kamnika je bil poplavljen in voda je odtekla, v severnem delu pa nam je zasulo določene vasi. Gre za ogromne količine materiala, ki je ogrozil vso infrastrukturo. Uničenih je bilo ogromno občinskih in državnih cest, velika škoda je bila na vodotokih, ki so uničeni, brežine so razjedane in naslednje deževje, če ne bomo hitro pristopili k sanaciji, lahko ponovno ogrozijo določene objekte. Gasilci so začeli delo takoj, aktivna so bila pogodbena podjetja, Elektro Ljubljana je zagotavljala takojšnjo sanacijo izpadov. Hvala ekipam, ki so delale noč in dan, na terenu je bilo ogromno gradbene mehanizacije in ogromno prostovoljcev. Dela bo še ogromno na vodotokih in zagotovitvi poplavne varnosti, a smo na pravi poti, da bomo tudi tistim ljudem, ki ne bodo mogli živeti v svojih hišah skupaj rešili problem. V tej katastrofi se je pokazala tudi izjemna solidarnost. Pomagali so gasilci, kmetje, gradbena podjetja, vojska, gorski reševalci, sosedje, prostovoljci. Stopili smo skupaj. Jutri odpiramo začasni most Stranje. Verjamem, da bomo kmalu sestavili nazaj večino, preostali del vodotokov, ki so v upravljanju države, pa verjamem, da bo le ta pristopila z učinkovitim pristopom in tudi v prihodnje gradila v sodelovanju z Občino.«
Vodja intervencije, predsednik PGD Kamnik Jože Oblak je predstavil potek intervencije in med drugim poudaril: »Stanje v občini Kamnik je bilo kaotično, pri tem pa ne govorimo o stanju glede intervencije, govorimo glede občutka ljudi, ki so bili na ogroženih območjih. Občina Kamnik je na višinski razliki od 350 metrov do 1.220 metrov nadmorske višine, kjer smo imeli v zgornjem delu rušilno moč vode, v spodnjem delu pa poplave. Intervencijo smo začeli 3. 8. 2023 okoli 22. ure, število klicev pa se je stopnjevalo. Opravljenih smo imeli preko 3.680 intervencij. Sistem v naši občini deluje tako, da se sprva odzovejo gasilci, nato pa se jim pridružijo druge službe, s katerimi smo lahko najprej zavarovali ljudi, jih rešili in začeli s prodiranjem do posameznih domov ter jih primerno oskrbovati. Moram povedati, da tukaj ni le vodja intervencije, pohvaliti moram predvsem tudi tiste, ki so sodelovali v Občinskem štabu Civilne zaščite Kamnik, poleg gasilcev so bili prisotni predstavniki Občine, gorski reševalci, Rdeči križ, zdravstveni dom in policija. Vedeti morate, da je bila po nekaj dnevih kritična situacija predvsem v tem, da so ljudje doživljali stiske bodisi zaradi poplav bodisi zaradi plazu, ki je ogrožal stanovanjsko stavbo in v tem času smo zadeve kontrolirali in organizirali tudi psihološko pomoč. Sledenje je bilo hitro organizirano in ljudje so to dobro sprejeli. Organizirali smo dostavo zdravil in postopek je tekel, tako, da smo vzpostavili osnovno stanje. Vzpostavili smo komunikacijski sistem, mobilna telefonija je delovala skorajda v dveh dneh in tako smo tudi na teh območjih lažje komunicirali s prebivalci. Odtrgal se je glavni vod vodovodnega sistema, v dolžini več kot 500 metrov, in več kot 20.000 prebivalcev mesta Kamnik je ostalo brez vode. Gasilci smo noč in dan, tri dni s pomočjo kolegov iz primorske in Slovensko vojsko s cisternami polnili rezervoarje in na začasna mesta dostavljali rezervoarje z vodo. Istočasno smo izvedli začasno trajno povezavo iz levega bregu na desni breg Kamniške Bistrice in vzpostavili vodovod za celoten Kamnik. Vzpostavljati smo začeli vodovode za vse ostale prebivalce, tako da danes ni nihče več brez vode, posamezne hiše pa še danes rešujemo s potopnimi črpalkami, vodo pa se dovaža v rezervoarjih. Predvsem bi se zahvalil vsem, ki so aktivno in takoj pristopili k sanaciji s težko gradbeno mehanizacijo. Ne smemo pozabiti tudi vse tiste lokalne kmete in lokalno prebivalstvo s svojo lastno gradbeno mehanizacijo, ki so se vključevali in tudi aktivno sodelovali pri sanaciji. Problem so predstavljale tudi napačne informacije, ki so se pojavljale na družabnih omrežjih, zato smo uvedli skorajda dnevno komunikacijo in javljanje s poročili preko lokalnega spletnega portala Kamnik.info. Približno 300 gasilcev je bilo dnevno prisotnih na intervenciji, slednja pa je bila v celoti gledano lepo izpeljana, sedaj pa nas čaka tisti del, ki bo porabil največ denarja.«
Odlok je bil po skrajšanem postopku sprejet s 27 glasovi za.
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.