Glavni trg 24
1240 Kamnik
Drugi vikend v septembru je tradicionalno rezerviran za oblačilno in kulturno dediščino. Na letošnjih 50. Dnevih narodnih noš in oblačilne dediščine, ki bodo letos potekali od 9. do 11. septembra 2022 v središču mesta Kamnik, si bodo obiskovalci lahko ogledali narodne noše iz vseh slovenskih regij ter bratskih občin ter nastope folklornih skupin. Organizatorji pa so letos pripravili nekaj novosti. Vrhunec festivala ostaja tako imenovana povorka narodnih noš, ko se bo v nedeljo, 11. septembra, ob 15. uri skozi središče mesta sprehodilo okoli 2000 v noše odetih posameznikov, skupin in konjskih vpreg. Povorko si bo ogledal tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki bo slavnostni govornik. Prav tako kot pomemben del programa ostajajo nastopi na glavnem odru, živahen sejem bogate sejemske ponudbe ter domače in umetnostne obrti na Šutni.
OZADJE:Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine so največji etnološki festival v Sloveniji, ki vsako leto v Kamnik privabi več kot 30.000 obiskovalcev. Britanski medij The Guardian ga je uvrstil med 20 najboljših tradicionalnih festivalov v Evropi. Začetki prireditve segajo v leto 1966, ko so Kamničani organizirali Dan narodne noše. Že prvo leto se je na prireditev odzvalo veliko število prosvetnih društev in posameznikov iz Kamnika kot iz okolice. Vsako leto v nedeljo, zadnji dan festivala, poteka povorka narodnih noš, ki se je udeleži okoli 2000 posameznikov. Festival predstavlja ponos mesta, domačini pa mu radi rečejo kar "noše".
PROGRAM 50. DNEVOV NARODNIH NOŠ – FESTIVALA OBLAČILNE DEDIŠČINE V KAMNIKU
SOBOTA, 10. september, Glavni trg
10.00 Pozdrav iz Laškega: koncert Laške pihalne godbe
11.00 Strune, milo se glasite …: koncert orkestra Mandolina iz Ljubljane
14.00 Pozdrav iz Vodic: koncert Godbe Vodice
15.00 Godec, zagodi: nastop harmonikarjev, novodobnih godcev iz Šole Cirila Spruka
15.45 Podrav iz Tuhinjske doline: nastop Godbe TD Tuhinjska dolina
16.30 Koncert skupine Hedera vento. Ime skupine je v esperantu, v slovenščini pomeni Bršljanov veter. Skupina v akustičnem stilu prepleta svetovno, ljudsko in avtorsko glasbo.
17.30 Marko banda: Etnoglasbeni koncert, povezan z glasbeno tradicijo Prekmurja.
19.00 Z glasbenim in plesnim izročilom po Sloveniji: Folklorna skupina Svoboda Mengeš ob 50-letnici ustanovitve in delovanja, ki zajema celotno slovensko etnično območje
20.30 Ansambel Modrijani: zabavnoglasbeni nastop za ples in razvedrilo