Glavni trg 24
1240 Kamnik
Tehnična pisarna Občine Kamnik
Občanke in občane obveščamo, da deluje tehnična pisarna Občine Kamnik, in sicer z namenom koordinacije izvedbe sanacijskih ukrepov za odpravo posledic naravne nesreče na javni infrastrukturi in izvedbe sanacije zemeljskih plazov za zavarovanje objektov.
Informacije glede poteka sanacije, potrdila o vpisu v sistem AJDA ter ostale informacije v zvezi z odpravo posledic naravne nesreče lahko občani pridobijo na elektronski pošti tehnicna.pisarna@kamnik.si ali na telefonski številki 030/363 034, in sicer v delovnem času Občine Kamnik.
Občinski štab Civilne zaščite občine Kamnik
Naloge zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah obsegajo zlasti:
Javne službe za zaščite, reševanja in pomoči so:
Za opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči so kot službe državnega pomena organizirane naslednje zaščitno – reševalne službe:
Za ocenjevanje škode imamo je v Republiki Sloveniji od leta 2004 podrobno razčlenjene postopke na vseh treh ravneh organiziranosti - države, regij in občin. Tako posamezni obrazci kot tudi ceniki so za ocenjevanje škode določeni z Uredbo o metodologiji za ocenjevanje škode. Več informacij in obrazce za prijavo škode je dostopnih na povezavah http://www.sos112.si/slo/page.php?src=os7.htm in Zgibanka Ocenjevanje škode po naravnih nesrečah.
Obrazec za prijavo škode po naravni nesreči je dostopen tukaj. Na podlagi prijave škode, vas kontaktira predstavnik občinske komisije za ocenjevanje škode.
Aplikacija za ocenjevanje škode AJDA
Spletna aplikacija na ocenjevanje škode na kmetijskih pridelkih in na stvareh AJDA omogoča enotno rešitev za vse občine, enotno obdelavo predpisanih obrazcev, zmanjšanje napak pri obdelavi podatkov, medobčinsko sodelovanje, odpravo pridobivanja podatkov po uradni dolžnosti, uporabnikom prijaznejše in enotnejše okolje za delo, centraliziran sistem za spremljanje vlog po posameznih občinah in postopkih, vsem ravnem uporabnikov enako in sprotno posodabljanje podatkov.
Kako zatiramo invazivne tujerodne vrste rastlin- pelinolista ambrozija
V zadnjih letih je tudi na območju občine opaziti rastišča z pelinolisto ambrozijo. Ker gre za invazivno tujerodno rastlino, ki je tudi alergena je potrbeno pri odstranjevanju večja previdnost in upoštevanje napotkov.
Kaj je Pelinolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) in druge sorodne neofitne vrste iz rodu Ambrosia?
To so edine škodljive rastline, za katere je v Sloveniji predpisano obvezno zatiranje, in sicer od na pričetka rastne dobe ambrozije v letu 2010, ko je bila sprejeta sprememba zakona o zdravstvenem varstvu rastlin. Na podlagi odredbe o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Uradni list RS, 63/10) mora imetnik zemljišča, na katerem raste ta škodljiva rastlina, odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več ter opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Ker se pri nas navzoča pelinolistna ambrozija po košnji hitro obrašča, je potrebno košnjo ali druge ukrepe zatiranja izvajati celo rastno dobo, da preprečimo širjenje z tvorbo novih semen.
Kako ravnati pred, med in po neurjih ali močnimi nalivi
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje opozarja Kako ravnati pred, med in po neurjih ali močnimi nalivi. Pred, med in po naravni ali drugi nesreči je pomembno, da zavarujemo sebe in ljudi okoli nas. Opozarjamo na ključne preventivne in zaščitne dejavnosti.
Upoštevajte opozorila ostalih pristojnih služb in spremljajte vremensko napoved.
Več si lahko preberete v knjižici TUKAJ.
Osebna zaščitaOb napovedanem neurju in močnem vetru ne načrtujte oziroma ne izvajajte dejavnosti na prostem. Ostanite v zaprtem prostoru. Poskrbite tudi za domače živali.
Ob napovedanem neurju električne naprave ugasnite in izklopite iz električnega omrežja. Za zaščito elektronskih naprav in gospodinjskih aparatov razmislite o namestitvi sistema zaščite pred strelo.
Med neurjem se izogibajte odprtih površin, vodnih virov, visokih zgradb, dreves, kovinskih predmetov in podobnega. Ne uporabljajte stacionarnih telefonov ali drugih električnih naprav.
Med močnim vetrom pazite na predmete, ki jih po zraku nosi veter.
Med točo ne poskušajte zavarovati oziroma umikati vozil ali zaščititi pridelkov na vrtu, saj vas toča lahko poškoduje.
Zaščita stavbPoskrbite za neovirano odtekanje meteornih voda in redno čistite žlebove.
Ob stavbi oklestite veje in odstranite večja ali suha drevesa, ki bi lahko zaradi vetroloma padla.
Razmislite o zamenjavi stare strešne kritine s kritino, ki je odporna proti močnemu vetru in toči. Priskrbite si zaščitno folijo, s katero boste zaščitili poškodovano streho.
Ob napovedanem neurju umaknite premično premoženje iz prostorov, ki jih lahko zalije voda.
Zavarujte ali umaknite predmete, ki jih lahko odnese veter, odplavi voda ali poškoduje toča.
Zaprite okna, vrata in naoknice ter spustite rolete in žaluzije. Zvijte platnena senčila (tende).
Če živite v bližini vodotokov, ob neurju spremljate spreminjanje njihove vodnatosti in bodite pripravljeni, če pride do poplave. Bodite pozorni na plazenje, če živite na območjih, ki so izpostavljeni zemeljskim plazovom.
Po neurju in močnem vetru preglejte stanje stavbe in okolice ter morebitne poškodbe čim prej popravite.
Zaščita vozil in plovilVozil ne parkirajte pod drevesi ali v njihovi bližini, na izpostavljenih delih obale, ob vodotokih in na mestih, ki jih lahko poplavi.
Prilagodite vožnjo razmeram na cesti.
Zaklonišča
Več o tej temi si lahko prebetere TUKAJ