Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetjem Hidrotehnik d. o. o. ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik:
https://poplave2023.evode.si/%23.
V avgustovskih poplavah v preteklem letu je prišlo do poškodovanja dela fekalne kanalizacije v Šmarci. Na podlagi izdelane projektne dokumentacije in recenzije Državne tehnične pisarne je bil izveden javni razpis.
Izbrani izvajalec del Žurbi Eko d. o. o. izvaja sanacijo dela poškodovanega razbremenilnega kanala v dolžini 58 metrov. Vrednost sanacije pa znaša 69.302 evrov. Gradbena dela zajemajo vgradnjo prefabriciranih armirano-betonskih škatlastih prepustov dimenzij 2 x 1,5 x 2 metra, ki so se položili na podbeton. Trenutno poteka zaključna faza izvedbe iztoka razbremenilnega fekalnega kanala, ki se bo skladno s projektom prilagodil brežini struge Kamniške Bistrice, ter se zaključil z iztočnim portalom.
Dela bodo zaključena do konca meseca avgusta.
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah se dela nadaljujejo z vrtenjem sider na četrtem in petem plazu. V teku je izvedba odvodnjavanja na tretjem plazu in drenaža na petem plazu Zaradi nevarnega cestnega odseka na tem območju je v teku vzpostavitev gradiščnega priključka.
V Snoviku so groba dela odvoza in odstranitev plazine izvedena. Zaradi dodatnih izvirov na sami plazini sta bila na terenu geolog in projektant. Projektant pripravlja popise in usmeritve za nadaljevanje del.
Za sanacijo plazov v Lanišah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Na Ministrstvo za naravne vire in prostor je bila posredovana vsa potrebna dokumentacija za sklenitev aneksa za črpanje dodatnih sredstev. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Objavljena sta javna naročila za stabilizaciji brežine v Stahovici ter sanaciji plazu v Tunjicah.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
S strani države še vedno nismo prejeli sredstev za sanacijo dveh plazov Zagorica pri Kamniku in Laniše, podpisane imamo vse pogodbe in izdana naročila, vendar ne moramo pričeti z deli dokler ne dobimo odobrenih sredstev.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za izvedbo sanacij se tekoče izvajajo glede na prioritete, poslabšanja stanja na posameznem plazu in obvestila občanov.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnove geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanje na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostale parametre. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na samem plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. V teku je izdelava projektne naloge na podlagi katere bodo izvedene vse potrebne dodatne raziskave za potrebe kvalitetne izdelave načrtov trajne celotne sanacije območja. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za monitoring in spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
S strani države smo prejeli pogodbo za predplačilo za odpravo posledic naravnih nesreč ob dogodku 27. 10. 2023.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Gorenjska gradbena družba je nadaljevala z urejanjem bankin na cesti Kregarjevo in s sanacijo plazu na JP660461 Kregarjevo.
Izvajalec Trgograd d.o.o. je pričel s sanacijo makadamskega dela ceste JP661191 Krivčevo – Kranjski Rak. Izvedba se vrši od Kranjskega Raka navzdol, dela pa vključujejo izvedbo odvajanja meteornih voda, izvedbo usedalnikov in prepustov.
Izvajalec del, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o.,
nadaljuje z izvedbo del za sanacijo transportnega vodovoda na relaciji Sp. Stranje – Fužine, v predvideni dolžini 2.100 metrov, ter izvedbo premostitve vodovoda preko reke Kamniške Bistrice. V sklopu izvedbe sanacijskih del je načrtovana tudi preplastitev cestišča državne ceste, v tem času pa so predidene tudi
zapora, ki si jo lahko ogledate
TUKAJ.
Izvajalec del, Gorenjska gradbena družba d. d., nadaljuje z izvajanjem del za sanacijo poškodovanih cestišč na območju Bistričice in Stranj.
Izvajalec del, Gorenjska gradbena družba d. d., je izvedel asfaltiranje makadamskega cestišča na območju naselja Kregarjevo (JP 660462), v predvideni dolžini 670 metrov. Dela nadaljuje z urejanjem bankin in drugimi zaključnimi deli. Izvajalec del, Gorenjska gradbena družba d. d., izvaja sanacijo še drugega cestišča na območju naselja Kregarjevo, in sicer v tej fazi z izvedbo opornega zidu v sklopu sanacije plazu, ki je ogrožal javno pot (JP 660461). V nadaljevanju je predvidena še sanacija prepusta pod cestiščem in poškodovanih delov asfaltiranega cestišča.
Za razumevanje in strpnost v času trajanja del ter zapor se zahvaljujemo.
Sodelavci iz naslova javnih del skrbijo za red in čistočo v času festivala Kamfest. Že pred festivalom pa so poskrbeli, da je mesto zgledno urejeno in parki ter ostale površine čisti.
Ob tej priložnosti se jim iskreno zahvaljujemo za njihovo skrbno in predano delo.
Ponudnik dobave in montaže notranje opreme na OŠ Frana Albrehta, družba Lesnina MG Oprema d.d., izvaja opremljanje nove šole. V juliju se je izvajala predvsem dobava in montaža vgradnje notranje opreme, in sicer montaža vgradnih omar, opreme sanitarnih prostorov, šolskih tabel, interaktivnih zaslonov ipd., v preteklem tednu pa je bila izvedena prva dobava premične notranje opreme kot so šolske mize, stoli, sedalne vreče, knjižni regali, ipd.
Šola dobiva končno podobo, vrednost oziroma dušo pa bodo šoli dodali njeni uporabniki, otroci, za katere se je šola pravzaprav zgradila.
Na Osnovni šoli Stranje se je izvedla sanacija poškodovanega fasadnega postavka in fasade. Celotna vrednot sanacije znaša 10.712,00 evrov z DDV. Do začetka novega šolskega leta bodo na matični šoli zamenjane še poškodovane kamnite fasadne obloge.
V petek, 12. avgusta 2024, je Kamfest, letošnje leto že 21. po vrsti, odprl svoja vrata. Kamfest je eden večjih poletnih festivalov te regije, producent festivala je Kulturno društvo Priden Možic, soproducenti pa so Mladinski center Kotlovnica, Medobčinski muzej Kamnik, Zavod za turizem in šport Kamnik, Javni zavod za kulturo Kamnik in Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik in Mestni kino Domžale. Za pot proti središču mesta si namesto pešačenja privoščite vožnjo s cestnim vlakcem. Ta bo vse festivalske dni povezoval nekaj glavnih lokacij, da bo pot med njimi bolj zabavna in doživeta. Več o tako imenovanem transfer vlakcu pa si preberite TUKAJ.
Ob uradnem začetku festivala so zbrane v Parku Evropa pozdravili župan Matej Slapar, oče Festivala Rok Kosec in vodja programskega odbora Goran Završnik. Slednja sta se zahvalila sofinancerjem, še posebej Občini Kamnik in Ministrstvu za kulturo, ter pokroviteljem festivala. Župan Matej Slapar pa je festivalu zaželel, da bi ga obiskalo čim več obiskovalcev in se se zahvalil celotni ekipi Kamfest-a, ki jih že 21 let vodi ideja in misel o tem, da mestno jedro ter njegovo zaledje z najrazličnejšimi dogodki oživljajo na način, da krajem dajo novo priložnost, ohranjajo kulturno bogastvo okolja, spodbujajo ustvarjalnost ter ustvarjajo mesto, ki je namenjeno prav vsem generacijam in različnim oblikam kulturnega izražanja.
Več o odprtju si lahko preberete TUKAJ, program pa je viden na spletnem mestu TUKAJ.
V soboto, 10. avgusta 2024, se je na Slopeh odvijala vsakoletna prireditev, ki jo je pripravil Krajevni odbor Združenja zveze borcev za vrednote NOB Motnik-Špitalič, in sicer v počastitev krajevnega praznika Krajevne skupnosti Motnik in Krajevne skupnosi Špitalič. Dogodku so ob prisotnosti zastavonoš prisostvovali tudi župan Matej Slapar, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar, predsednik krajevne organizacije Združenja borcev za vrednote NOB Motnik-Špitalič Marjan Semprimožnik in ostali predstavniki veteranskih organizacij Občine Kamnik ter predsednici krajevnih skupnosti Motnik in Špitalič Nina Semprimožnik in Bojana Pančur.
Ob tej priložnosti smo se spominjali in častili ljudi, ki so v vojni sodelovali. Avgusta 1943 so namreč iz območja Motnika in Špitaliča v koncentracijsko taborišče Dachau izgnali približno 30 ljudi in večina od njih se ni vrnila. Obe krajevni skupnosti v avgustu, tudi v spomin tem dogodkom, obeležujeta krajevni praznik.
Ob prazniku sta zbrane nagovorili predsednici krajevnih skupnosti Motnik in Špitalič Nina Semprimožnik in Bojana Pančur, ki sta krajankam in krajanom čestitala za njihov praznik ter izrazila spoštovanje ob vsakoletni slovesnosti, s katero obujajo spomine na polpreteklo zgodovino v teh krajih. Župan Matej Slapar pa je ob tej priložnosti poudaril pomen opominjanja na okupirano območje, kjer so potekali krvavi narodnoosvobodilni boji in se spominjate dejstva, je na slovensko zemljo stopil nemški vojak, ki si jo je želel na krut način vzeti za svojo. Želel vzeti na silo in neizprosno, a se je slovenskih narod uprl okupatorju in obvaroval to našo lepo slovensko zemljo. Obenem je krajankam in krajanom iskreno čestital za njihov praznik.
Za kulturni program, ki ga je povezovala Majda Zupančič, je z recitacijo dogodek obogatil Božo Zupančič. Nastopili so še ženska vokalna skupina Fibula iz Vač pri Litiji, Tamburaški orkester Bisernica iz Reteč pri Škofji Loki -veterani in harmonikaš Nikolaj Zalaznik.
Ministrstvo za naravne vire in prostor v sklopu slovenskega predsedovanja Alpski konvenciji skupaj s Stalnim sekretariatom Alpske konvencije razpisuje letošnji fotografski natečaj Življenje pod krošnjami. Fotografski natečaj poteka od junija do septembra, oddane fotografije pa se potegujejo za mesto na koledarju Alpske konvencije za leto 2025.
Namen fotografskega natečaja je Alpe pokazati z različnih vidikov: njihovo bogato kulturo in dediščino, njihovo spektakularno naravo, njihovo veličastno biotsko raznovrstnost in ekosisteme ter njihovo živahno življenje. V letošnjem letu so tema gozdovi oziroma življenje pod drevesnimi krošnjami. Vabimo vas, da z nami delite svojo naklonjenost alpskim gozdovom, drevesom in njihovim edinstvenim ekosistemom, ki bodo predstavljeni na koledarju Alpske konvencije 2025, in nam svoje fotografije pošljete do 1. septembra 2024.
Na spletni strani Alpske konvencije je na voljo obrazec za prijavo in oddajo fotografij, objavljeni pa so tudi splošni pogoji sodelovanja.
Trinajst najboljših fotografij bo vključenih v koledar Alpske konvencije za leto 2025, njihovi avtorji pa bodo prejeli darila Alpske konvencije. Tri najboljše bodo prejele tudi denarne nagrade: 1. nagrada 500 evrov, 2. nagrada: 350 evrov in 3. nagrada 200 evrov.
V prejšnjem tednu smo na Portal javnih naročil in v Uradni list EU (TED) objavili javno naročilo »Prevoz osnovnošolskih otrok v občini Kamnik v šolskem letu 2024/25«.
Ponudniki so vabljeni k oddaji svojih ponudb preko portala e-JN do četrtka, 22. 8. 2024, do 10.00 ure.
Letošnji Kamfest so pripravljavci Občinske celostne prometne strategije Kamnika izkoristili za pogovor o izzivih s področja prometa. Na različnih lokacijah Kamfesta, so pripravljavci v soboto, 10. avgusta 2024, popoldne govorili s številnimi Kamničankami in Kamničani.
Na področju hoje se kot največji izziv kažejo neudobne in mestoma nevarne povezave za pešce. Pločniki so na nekaterih delih mesta preozki (Medvedova ulica na primer) ali nepovezani (prekinjen pločnik, pločnik samo na eni strani ipd.). Hkrati površine za pešce ponekod še niso prilagojene osebam z oviranostjo. Kar nekaj sogovornikov vidi izziv v sobivanju kolesarjev in pešcev na Šutni, saj se kolesarji, skiroji ipd. pogosto vozijo po pločnikih.
Na področju kolesarjenja sogovorniki pogrešajo več in bolj povezanih kolesarskih poti, tako v mestu, kot tudi do sosednjih naselij in občin. Glede motornega prometa sogovorniki opažajo, da je okrog mestnega jedra malo parkirišč, ki bi jih lahko uporabljali za obiskovanje mestnega jedra. Hkrati se jim zdi, da je v mestu preveč prometa, avtomobilov, ter da je vožnja avtomobilov okrog šol pogosto nevarna oziroma prehitra.
Na področju javnega prometa se zdi sogovornikom frekvenca vlakov in avtobusov prenizka, sploh v soboto in nedeljo ter v večernih urah.
Obveščamo vas, da bo Finančni urad Republike Slovenije odpremil odločbe za Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča predvidoma 5. septembra 2024.
Poročilo bo objavljeno naknadno.