Glavni trg 24
1240 Kamnik
Izgradnja kanalizacije v Bistričici – II. faza
Izbrani izvajalec LAVACO podjetje za gradbeništvo in trgovino d.o.o., je zaključil z izgradnjo kanalizacije za odpadne vode v naselju Bistričica. Celoten projekt je obsegal novogradnjo gravitacijskega kanalizacijskega sistema v dolžini skoraj 800 metrov, 117 metrov tlačnega kanalizacijskega sistema, izgradnjo črpališča za odpadne vode, obnovil se je del obstoječega javnega vodovoda v dolžini 370 metrov, uredila požarna varnost ter dogradila javna razsvetljava v dolžini 75 metrov. Skupno se je tako asfaltiralo približno 715 metrov cestnih odsekov.
V preteklih tednih so se uredile bankine, očistile gradbiščne deponije ter uredila vsa potrebna inštalacija za priklop črpališča za odpadne vode na električno omrežje. Potrebno je vzpostaviti alarmiranje črpališča za odpadne vode ter urediti vso potrebno dokumentacijo za pridobitev uporabnega dovoljenja.
Sanacija plazu pod občinsko cesto Laze-Vrhač
Dela na plazu pod občinsko cesto JP661345 Laze-Vrhač, v kraju Laze v Tuhinju se izvajajo, kljub slabšim vremenskim razmeram. Na podlagi predhodno izvedenih geomehanskih raziskav terena je bila izdelana PZI dokumentacija za sanacijo plazu.
Sanacija bo zajemala kombinacijo kamnite zložbe v dolžini 8 metrov in sidranih AB slopov s kamnito oblogo dolžine 6,5 metra, ki bo injektirana z geotehničinimi sidri dolžine 12 metrov, nosilnosti 200 Kn. V sklopu sanacije bomo izvedli in uredili odvodnjavanja meteorne vode, hudourniške kanalete dolžine 15 metrov, izvedena bo sanacija prepusta in obnovo vozišča.
Gradbena dela izvaja Komunalno podjetje Kamnik, gradbeni nadzor nad sanacijo izvaja geomehanik Martin Vrabec d. o. o., vrednost investicije pa znaša 29.500 evrov.
V času gradnje je vzpostavljena popolna zapora, obvoz je urejen preko naselja Stebljevek. Vse udeležence v cestnem prometu naprošamo, da dosledno upoštevajo postavljeno popolno zaporo in prometno signalizacijo.
Sanacija plazu na Prisojni pot 24 – Perovo
Sanacija plazu na Prisojni pot 24 poteka po terminskem planu, začelo se je vrtanje pilotov.
Pred začetkom gradbenih del sta Zavod za gradbeništvo Slovenije in podjetje EL-TT, d. o. o. izvedla monitoring občinske ceste, kanalizacije, vodovoda in dveh stanovanjskih objektov. Na podlagi predhodno izvedenih geomehanskih raziskav terena je bila izdelana PZI dokumentacija za sanacijo.
Sanacija bo zajemala zavarovanje zunanje ureditve in poškodovane kanalizacije ter občinske ceste JP660299. Glede na izvedene raziskave in meritve je predvidena izvedba podporne konstrukcije, pilotna stena v dolžini približno 30 metrov. Pilotno steno bodo sestavljali piloti dolžine 10-14 metrov, ki bodo med seboj povezani z vezno gredo.
Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo izvaja geomehanik Martin Vrabec, inženir za varnost je g. Drago Butina, vrednost investicije pa znaša 178.101 evrov. Po končani sanaciji plazu bo treba v celoti obnoviti javno infrastrukturo na tem območju t.j. kanalizacija, meteorna kanalizacija, vodovod in občinsko cesto JP660299. Občina Kamnik je na Ministrstvo za naravne vire in prostor posredovala vlogo za sofinanciranje plazu.
V času gradnje bodo občasne popolne zapore ceste. Vse udeležence v cestnem prometu naprošamo, da dosledno upoštevajo postavljeno popolno zaporo in prometno signalizacijo.
Sanacija vodotoka Šumščica v Lazah
Občina Kamnik je zaključila s sanacijo na vodotoku Šumščica v kraju Laze v Tuhinju je uspešno zaključena.
Gradnja je zajemala ureditev v skupni dolžini 80 metrov. Dela je izvajal pooblaščeni koncesionar za vode podjetje Hidrotehnik, d. o. o., Vrednost sanacije, ki zajemala izgradnjo pragov in ureditev brežine, pa je znašala 82.900 evrov.
Za navedeno sanacijo je bila podpisana tripartitna pogodba med Občino Kamnik, Direkcijo Republike Slovenije za vode in podjetjem Hidrotehnik, d. o. o. Skupni cilj vseh predstavnikov je bil, da na tem odseku vodotoka izboljšamo poplavno varnost.
Izvedba cestnega priključka pri t. i. srednjih vratih na območju nekdanje Smodnišnice
Izvajalec del, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o., je končalo z izvedbo cestnega priključka pri t. i. srednjih vratih na območju nekdanje Smodnišnice.
V skladu z izdanim soglasjem Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo, je potrebno izvesti še komisijski pregled novega cestnega priključka s strani pristojnih služb Direkcije RS za infrastrukturo.
Izgradnja pločnika na območju Soteske
Dela na pločniku Soteska- Poreber se nadaljujejo in potekajo po terminskem planu.
V naslednjem tednu je predvideno asfaltiranje ter dokončanje pločnika v smeri Tuhinj – Kamnik, nato pa se delovišče prestavi na drugo stran vozišča v smeri Kamnik – Tuhinj.
Asfaltiranje cestišč
Izvajalec del, GP Hribar d. o. o., je zaključil z asfaltiranjem javne poti na območju Šmarce (JP 660034), v okvirni dolžini 80 metrov.
V tem tednu izvajalec del, Lavacco d. o. o., načrtuje pričetek izvajanja gradbenih del na območju Zajasovnika (KS Motnik), in sicer za sanacijo poškodovanega asfaltnega cestišča v predvideni dolžini 1.600 metrov.
Za razumevanje in strpnost v času trajanja del ter zapor se zahvaljujemo.
Ukrepi za pospeševanje malega gospodarstva
Občina Kamnik je v luči priprave nove evropske uredbe o de minimis pomočeh, ki predstavlja podlago za izvajanje ukrepov po pravilniku za pospeševanje razvoja malega gospodarstva s predstavniki Gospodarske zbornice in KIKštarterja pregledala obstoječe ukrepe Občine Kamnik za pospeševanje malega gospodarstva.
Naš namen je bil, da se ukrepe, ki jih občina že izvaja bodisi preoblikuje ali optimizira glede na potrebe podjetnikov v lokalni skupnosti.
Občinska uprava je na podlagi tega srečanja pripravila spremembe pravilnika, ki jih je na eni od spomladanskih sej obravnaval in sprejel Občinski svet Občine Kamnik. Ena od sprememb pravilnika se nanaša na ukrep odpiranje novih delovnih mest, kjer je bil črtan pogoj, da mora biti podjetnik, razen če gre za prvo zaposlitev, pred odprtjem s.p-ja najmanj en mesec prijavljen v evidenci brezposelnih oseb na Zavodu za zaposlovanje.
Na podlagi spremembe omenjenega pravilnika je občina še pred jesenjo razpisala ukrep za samozaposlovanje in zaposlovanje. Vlogo je do roka v prvi polovici junija oddalo 10 vlagateljev, od teh 7 za odprtje s.p., 3 vloge pa so posredovali delodajalci, ki so prijavili zaposlitve na nova delovna mesta.
Razdeljena so bila vsa sredstva, kar dokazuje, da je bila sprememba pravilnika utemeljena.
Izgradnja nove Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik
Ovoju objekta se nadaljuje s pripravljalnimi deli za montažo končne fasadne obloge in fasadnega sloja.
Na zunanji ureditvi se nadaljuje z izvedbo komunalnilnih priključkov. V osrednjem vhodnem prostoru - avli (lamela B) se izvajajo lesene amfiteatralne stopnice, ki bo služile kot avditorij za izvedbo prireditev. V notranjosti se izvajajo estrihi, montažne predelnih sten, steklene predelne stene, polaga se izolacija stropov, intenzivno pa potekajo tudi vsa inštalaterska dela. V lameli C se izvajajo keramičarska in inštalaterska dela v sanitarijah.
Pričela se je sanacija zidu na Glavnem trgu
Mesto Kamnik velja za mesto z bogato zgodovino in kulturno dediščino, mesto z dušo. Urejenost zunanje podobe mesta ostaja eden od pomembnih strateških ciljev Kamnika. Z urejanjem javnih površin in obnavljanjem stvabnih lupin želimo izboljšati javno podobo mesta, dvigniti samozavest prebivalstva in ozavestiti prebivalstvo o pomenu kulturne dediščine. Z večjo stopnjo urejenosti, mesto ne le da postaja bolj prijazno, temveč je tudi privlačnejše za razvoj turizma.
Občina Kamnik je že v letu 2018 zaključila s prometno ureditvijo v mestnem središču in deloma uredila tudi mestno jedro – Glavni trg. Nadaljevali smo s prenovo Plečnikove fasade in obnovili fasado Maleševe galerije. Da bi zaključili oziroma uredili Glavni trg v celoti, moramo sanirati še preostanek zidu med Maleševo galerijo in Plečnikovo stavbo, ki se prav tako šteje za pomembno kulturno dediščino.
Oblikovanje Glavnega trga tako sledi ideji, da ta prostor ponovno postane trg in ne zgolj ulica ali cesta. S tem sledimo globalnim smernicam trajnostnega razvoja mestnih središč.
Vsa dela potekajo v skladu s pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije.
Oddelek za razvoj in investicije
Regionalna destinacijska organizacija Osrednjeslovenske regije
V Razvojni regiji Osrednja Slovenija je glavni nosilec turizma Turizem Ljubljana. Za regijo je sprejet dokument »Strategija razvoja in trženja turizma v regiji Osrednja Slovenija za obdobje 2023 – 2027«. Ključni projekti so nadgradnja kolesarskega produkta, vsebinska dodelava regijske ponudbe na spletnem portalu visitljubljana.com na način, da bo bolj izpostavljena in dostopna. Z namenom spremljanja turističnih tokov v regiji Turizem Ljubljana izvaja raziskave turističnega obiska v regiji. Velik poudarek je namenjen tudi izobraževanju regijskih deležnikov in promociji obstoječe turistične ponudbe.
Turistična kartica Ljubljane, ki omogoča brezplačno doživetje skoraj tridesetih glavnih znamenitosti prestolnice in več znamenitosti v zaledju mesta, je odslej na voljo tudi v digitalni obliki – kot del nove mobilne aplikacije Urbana, ki jo je razvilo JP LPP. Turistična kartica Ljubljane imetnikom omogoča številne brezplačne storitve: vožnje z avtobusom z letališča Jožeta Pučnika v Ljubljano in iz mesta na letališče, neomejeno z mestnimi avtobusi, z vzpenjačo na Ljubljanski grad in z vlakcem Urbanom, pa z ladjicami, ki plujejo po Ljubljanici, in kolesi; redne oglede Ljubljane; obisk najpomembnejših muzejev in galerij v mestu ter živalskega vrta in Hiše iluzij. V zaledju Ljubljane pa kartica med drugim ponuja brezplačen vstop v Arboretum Volčji Potok, brezplačno celodnevno kopanje v Termah Snovik in brezplačen vstop v Polhov doživljajski park v Polhovem Gradcu.
Kartica je na voljo v treh različicah oziroma za 24, 48 in 72 ur.
Predstavitev rokodelskih centrov na MOS 2023
Na letošnjem Mednarodnem obrtnem sejmu v Celju (MOS 2023) bo aktivno sodeloval Konzorcij rokodelskih centrov, kjer bo s svojimi člani predstavljal bogastvo in veščine naših talentiranih rokodelcev. Na dogodku bo sodeloval tudi Razvojni center Srca Slovenije, ki bo predstavljal mrežo rokodelcev.
Sejem MOS lahko obiščete med 13. in 17. septembrom.
Vse dni sejma (v hali L1), boste imeli edinstveno priložnost, da se preizkusite v posameznih rokodelskih veščinah. Interaktivni pristop bo omogočil pristno doživetje.
Razpored prikazov obrti je sledeč:
Za izmenjavo mnenj o izzivih ter priložnostih, ki jih prinaša Zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva priporočamo udeležbo na osrednjem samostojnem dogodku Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport »Slovensko rokodelstvo in rokodelci«, v četrtek, 14. 9. 2023 v dvorani “Celjanka” v Kongresnem centru, na katerem bodo sodelovali tudi naši predstavniki posameznih konzorcijskih centrov.
Mladi v srcu Slovenije ustvarjali z glino
V Šmartnem pri Litiji je pretekli konec tedna potekal rokodelski tabor za mlade, ki sta ga organizirala Razvojni center Srca Slovenije in lokalna lončarka Barbara Dacar. Od 13. do 15. julija 2023 je z rokodelko ustvarjala skupina 10 otrok.
Mladi so se spoznali z glino in se jo naučili obdelovati na različne načine. Zelo so uživali v ustvarjanju na lončarskem vretenu in z zanimanjem opazovali postopek peke izdelkov v lončarski peči. Naučili so se glaziranja in različnih tehnik poslikave oz. krašenja izdelkov. Z rokodelko so oblikovali tudi nakit. V prostem času so imeli čas za prijateljsko druženje in obisk bližnjih znamenitosti Srca Slovenije. Posebej navdušeni so bili ob ogledu gradu Bogenšperk in v globinah Rudnika Sitarjevec Litija.
Slovenski rokodelski tabor 2023 poteka letos med počitnicami v kar devetih slovenskih krajih. Na pobudo Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ki tabore financira, je raznolik program taborov zasnovan v Konzorciju rokodelskih centrov Slovenije.
Tabori na temo oblikovanja lesa, stekla, gline in polsti so v prvih julijskih dneh že potekali v Ribnici, Veržeju, Rogatcu, Moravčah in Šmartnem pri Litiji. V naslednjih dneh se bodo zvrstili še v Slovenski Bistrici, Škofji Loki, Idriji in Slovenj Gradcu, kjer bodo mladi ustvarjali z glino, lesom, se učili klekljanja in sitotiska.
Vsi tabori so namenjeni učencem in mladostnikom, starim od 12 do 17 let, ki bi radi aktivno in ustvarjalno preživeli del počitnic in obenem razmišljajo o svojem prihodnjem poklicu. Mladi pobliže spoznavajo delo posameznih mojstrov rokodelcev ter skupaj z njimi ustvarjajo svoje izdelke. Delo poteka v tesnem sodelovanju med mladimi in njihovimi mentorji mojstri rokodelci, saj je to edini način za kakovostno prenašanje znanja in rezultate. Za ohranjanje in razvoj rokodelstva je ključen prenos znanj na mlajše generacije. Tradicionalna znanja in pristopi pa so neskončen vir navdiha in iskanja rešitev za sodobne izzive in sodobno ustvarjalnost.
Policijska postaja Kamnik
17. julij
POVOŽENJE DIVJADI
V naselju Koseze je voznica osebnega vozila povozila divjad in poškodovala vozilo. Ker gre za prometno nesrečo z manjšo materialno škodo, v kateri je udeleženka izpolnjevala vse pogoje za vožnjo v cestnem prometu, je bilo izdano le obvestilo o odstopu od ogleda prometne nesreče.
VOŽNJA POD VPLIVOM ALKOHOLA
Policisti so imeli v Kamniku v postopku voznika, ki je vozil vozilo pod vplivom alkohola, zaradi česar mu je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje, ki bo z Obdolžilnim predlogom poslano na Okrajno sodišče.
18. julij
PROMETNA NESREČA
Na bencinskem servisu na Perovem se je zgodila prometna nesreča z manjšo materialno škodo, v kateri sta udeleženca izpolnjevala vse pogoje za vožnjo v cestnem prometu. Na kraju je bilo izdano le obvestilo o odstopu od ogleda prometne nesreče.
KRŠITEV HIŠNEGA PRIPORA
Policisti so v Mostah na naslovu obdolženca opravili kontrolo hišnega pripora. Obdolženi se na trkanje in zvonjenje ni odzval, prav tako nikogar ni bilo okoli hiše. O kršitvi je bilo obveščeno Okrožno sodišče v Ljubljani.
19. julij
TATVINA MEDENINASTIH KLJUK
Za enkrat še neznani storilec je na vikendu na Veliki Polani odtujil medeninaste kljuke in bunko za vrata ter s tem dejanjem lastnico oškodoval za približno 500 evrov. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil.
TATVINA KOLES
Policisti smo bili obveščeni o tatvini koles. Ugotovljeno je bilo, da je neznani storilec iz zaklenjenega nosilca za kolesa na avto domu Fiat Ducato, ki je bil parkiran na makadamskem parkirišču pri spodnji postaji vzpenjače na Veliko planino, odtujil dve gorski kolesi zanamke v vrednosti 11.000 evrov. Policisti v zvezi opisanega nadaljujejo z zbiranjem obvestil.
PROMETNA NESREČA
V naselju Podhruška je prišlo do prometne nesreče, zaradi neprilagojene hitrosti voznika, ki je izgubil oblast nad vozilom in trčil v podporni zid in se nato prevrnil. Voznik je zadobil lahke telesne poškodbe in je zdravniško pomoč iskal sam. Povzročitelju je bil na kraju izdan plačilni nalog po Zakonu v cestnem prometu.
20. julij
TATVINA KLIMATSKIH NAPRAV
Policisti smo bili obveščeni o tatvini klimatskih naprav v podjetju v ind. Coni Žeje. Ugotovljeno je bilo, da je neznani storilec iz odprtega prostora skladišča omenjenega podjetja odtujil dve zunanji in dve notranji enoti klime, znamke Mitsubishi. Z opisanim je storilec podjetje oškodoval za približno 6000 evrov. Policisti v zvezi z opisanega nadaljujejo z zbiranjem obvestil.
PROMETNA NESREČA
V Mengšu se je zgodila prometna nesreča z manjšo materialno škodo, v kateri sta udeleženca izpolnjevala vse pogoje za vožnjo v cestnem prometu. Na kraju je bilo izdano le obvestilo o odstopu od ogleda prometne nesreče.
21. julij
TATVINA KOKOŠI
Na policijsko postajo je poklical občan iz Vrhpolj pri Kamniku in prijavil tatvino kokoši. Ugotovljeno, da je neznani storilec preko noči iz ograjenega kokošnjaka odtujil 7 kokoši. S dejanjem je oškodovan za približno 70 evrov. Sledi kazenska ovadba na sodišče.
GROŽNJE PREKO TELEFONA
Policisti smo bili obveščeni o grožnjah preko telefona in sicer zaposlenemu v zdravstvenem domu Kamnik. Zaposleni ni želel pacientu predpisati zdravil, nakar je pacient izgubil nadzor nad seboj in pričel vpiti ter se nedostojno vesti. Prav tako je preko FB profila objavil obvestilo, s katerim je zaposlenega zmerjal z neprimernimi besedami. Po vseh zbranih obvestilih bo kršitelju izdan plačilni nalog po Zakonu o varstvu javnem redu in miru.
22. julij
GLASNA GLASBA
Policisti so imeli na območju Kamnika intervencijo na javnem kraju, in sicer zaradi glasne glasbe. Kršiteljici je bili izrečeno opozorilo po Zakonu o varstvu javnega reda in miru.
VLOM V GOSTINJSKI LOKAL
Policisti so bili obveščeni o vlomu v gostinski lokal. Na kraju je bilo ugotovljeno, da je neznani storilec preko noči pristopil do objekta in na vzvod vlomil skozi glavni vhod ter iz lokala iz gostilniške denarnice odtujil 300 evrov. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na pristojno sodišče.
TATVINA DENARNICE Z VSEBINO
Policisti so bili obveščeni o tatvini denarnice. Na kraju je bilo ugotovljeno, da je neznani storilec v trgovini neovirano pristopil do oškodovanke in ji iz nakupovalnega vozička odtujil denarnico z vsebino ter jo pri tem oškodoval. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil.
23. julij
ZASEG PREPOVEDANE SNOVI
V Kamniku je policist kršitelju zasegel neznano zeleno-rjavo snov rastlinskega izvora, za katero se sumi, da gre za prepovedano drogo. Po opravljeni analizi na prepovedano drogo, sledi hitri postopek po Zakonu o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami.