Glavni trg 24
1240 Kamnik
V soboto, 22. aprila 2023, je Osnovna šola 27. julij Kamnik praznovala 40. obletnico delovanja. Zbranim se je ob tej priložnosti pridružil tudi župan Matej Slapar skupaj z ministrom za obrambo Republike Slovenije Marjanom Šarcem, županom soustanoviteljske občine, Občine Komenda Jurijem Kernom in ravnateljico Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasno Lampe in nekdanjo ravnateljico Milenko Brajer.
Prijetna kulturna prireditev se pričela s premiero šolske himne V šoli na konc’ mesta, za katero je besedilo napisala Nataša Planko, na podlago Lovšinove pesmi V hiši nasprot ‘ sonca. Ob tej priložnosti so nam otroci pripravili prijeten kulturni program, kjer so plesali, peli in igrali. O šoli in dogajanju za njenimi zidovi so nam pripovedovali preko zgodbice o Malem princu z glavno mislijo: »Čuj mojo skrivnost. Zelo preprosta je: kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.«
Ravnateljica Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasna Lampe je ob praznovanju povedala: »Naša šola - na prvi pogled se zdi, da se je tu čas ustavil. Stara stavba z gavtrami na oknih v pritličju, z dolgočasno fasado, ograjena s hladno sivo ograjo, … Navzven, se razen menjave oken in strehe, v vseh teh letih obratovanja, ni kaj dosti spremenilo, tudi zaradi Odloka o razglasitvi mestnega jedra Kamnik za zgodovinski in kulturni spomenik. Nič kaj vabljiv pogled, ki bi nas prepričal, naj vstopimo. Pa vendar, če se ozrem nazaj, lahko rečem, da se je v štirih desetletjih pri nas veliko naredilo. Obe moji predhodnici in tudi sama, sem se trudila, da smo šolo zgledno vzdrževali, urejali, prilagajali času in potrebam, vse to z namenom, da bi se učenci in zaposleni tu dobro počutili, da bi v čim boljših pogojih učenci pridobili kar se da dobro osnovno izobrazbo, poleg nje pa v okviru razširjenega programa in v okviru ostalih stvari, ki jih ponuja šola, razvijali svoja močna področja in se s pomočjo učiteljev kar najbolje pripravili na kasnejše življenje. To pomeni, da šola ni zgolj stavba, ampak šolo naredimo ljudje - učenci in učitelji ter tehnični delavci, ki šolske prostore uporabljamo in seveda tudi starši. V vseh teh letih se je šola spreminjala s časom. Poudarek je bil na različnih stvareh, odvisno od interesov učencev, podpore učiteljev, možnosti in časa. Vsega naštetega ne bi dosegli brez odličnega dela učiteljev in ostalih zaposlenih, pridnih učencev, podpore staršev in dobrega sodelovanja z ustanoviteljicama. V vseh teh štirih desetletjih se je nabralo veliko izjemnih zgodb, spominov, izzivov, ne nazadnje ogromno izkušenj in uspehov. Nekatere smo zbrali v zborniku, ki smo ga objavili na naši spletni strani. Vsako desetletje je dodalo svoj pečat, a najpomembnejši izmed vseh so v zgodovini naše šole pustili nekdanji učitelji in delavci, saj so vanjo vložili večino svojega ustvarjalnega duha. Njihova ustvarjalnost se je nalezljivo prenašala na prihajajoče generacije učiteljev. Za uspešno prehojene poti (daljše ali krajše) se iskreno zahvaljujem vsem, ki ste v teh štiridesetih letih soustvarjali življenje šole. Spoštovani sodelavke in sodelavci, iskrena hvala za do zdaj skupno prehojeno pot. Naša pozitivna naravnanost, strokovnost, razumevanje in usmerjenost v skupne cilje nas vodijo na še dolgo in odgovorno pot, da opravimo svoje poslanstvo. Naši šoli pa želim vse najboljše za njenih štirideset let.«
Minister za obrambo Republike Slovenije in nekdanji župan Občine Kamnik Marjan Šarec je šoli, učiteljskemu kadru in učencem namenil naslednje misli: »V veliko veselje in čast mi je, da sem lahko danes z vami. Ko sem poslušal o šoli, resnično včasih ni vse tako kot bi morali biti v sami stavbi in samih zidovih, saj smo bili tako uspešni, da smo kar 2 krat menjali okna, ker eden od izvajalcev ni dobro opravil svojega dela, in tudi na strehi smo imeli kar nekaj zapletov, a to se pozabi. Ostaja pa tisto, kar je, za kar šola je in to je za izobraževanje in vzgojo naših najmlajših. Oni so nekaj posebnega. Mogoče v družbi niso vedno sprejeti tako, kot bi si zaslužili, kot bi pričakovali, a oni so izjemni. Oni so posebni. Ko smo jih vsako leto spremljali na valeti in so odhajali v novo življenje ter so odhajali v svoje poklice, je človeku zaigralo srce. Ta šola je izobrazila učence, ki bodo sposobni preživeti s svojim znanjem, trudom in v svojih poklicih. Ne moremo biti vsi magistri in doktorji. Svet potrebuje vse poklice, potrebuje vse segmente in potrebuje vsakega izmed nas. Vsak je dodal svoj košček in vsak ga dodaja. Tako kot tudi danes na tej prireditvi, ko je imel vsak svojo vlogo. Tako bodo počeli tudi v svojem nadaljnjem življenju. Pedagoški poklic je poslanstvu, ni najlažji poklic, je težek in odgovoren poklic. A na koncu nudi toliko lepega, ko je videti, da je učenec dozorel in ima prijetne spomine na prehojeno šolsko pot. Osnovna šola 27. julij Kamnik je izjemno pomembna v kamniški občini in zagotovo bi brez nje veliko manjkalo. Hvala ravnateljica, spoštovani zaposleni, dragi starši, učenci, želim vam vse dobro na vaši nadaljnji poti, čim več uspeha in na novih 40.«
Župan soustanoviteljske občine, Občine Komenda Jurij Kern je poudaril: »Največ si zaslužijo ti, ki ste tukaj za nami, naši učenci. To so tisti, ki tej šoli dajejo svoj čar, da v šoli ni dolgčas in učitelji domov odidejo s kakšnim sivim lasom, a na koncu so vsi tisti, ki lahko naš ponos in ponos vseh občin prinesejo naprej v svoje življenje. Gospe ravnateljici želim, da bi s svojim timom dobro opravljala delo še naprej.«
Župan Matej Slapar pa je ob tej priložnosti dejal: »Osnovna šola 27. julij Kamnik je izjemno pomembna ustanova, ki daje in se razdaja za izobraževanje naših najmlajših. Že 40 let nudi vrhunske in izjemne pogoje za učenke in učence. Iskrena hvala spoštovana ravnateljica, za to kar delate skupaj s strokovnim kadrom ter vam želim vse dobro tudi v prihodnje.«
O šoli
Zgradba od leta 1816 do leta 1910 prehajala iz rok v roke različnim lastnikom. Zadnji lastnik Karol Stare jo je leta 1941 izročil Mestni hranilnici v Kamniku. Ker se je začela druga svetovna vojna, so se v zgradbo vselili Nemci in jo uporabljali za vojaške in policijske namene vse do konca vojne, ko je zgradba postala splošno ljudsko premoženje in jo je maja leta 1946 spet prevzela Mestna hranilnica v Kamniku.
Po letu 1950 so zgradbo uredili za namene dijaškega doma. Ravnateljica Dijaškega doma Kamnik je postala ga. Marica Brejc, ki je to delo opravljala vse do leta 1964. Pod njenim vodstvom je bil leta 1958 dograjen tudi prizidek k stari stavbi. Od leta 1964 do leta 1977 je bila ravnateljica Dijaškega doma ga. Mala Drčar. Občinska skupščina Kamnik je 30. 9. 1982 sprejela sklep o ustanovitvi Osnovne šole 27. julij v ustanavljanju, v zgradbi Dijaškega doma Kamnik, za otroke s posebnimi potrebami. Šola je dobila ime po nekdanjem občinskem prazniku, ki ga je občina praznovala v spomin na dogodke iz druge svetovne vojne. 27. julija 1941 se je začel oborožen upor proti okupatorju. Leta 1983 je Občinski Izvršni svet zagotovil sredstva za preureditev Dijaškega doma v Osnovno šolo 27. julij, vodstvo pa je prevzela Majda Žlebnik. V šolskem letu 1999 je ravnateljsko mesto prevzela Milenka Brajer vse do šolskega leta 2008, ko je odšla v pokoj. Njeno mesto je za ravnateljico v šolskem letu 2008/09 nadomestila Jasna Lampe, ki že 15 let uspešno opravlja delo ravnateljice na šoli.
Ob pomoči in sodelovanju učiteljev in ostalih zaposlenih, pridnih učencev in podpore staršev, šola poleg osnovne izobrazbe razvija svoja močna področja v okviru razširjenega programa, vse to z namenom, da bi učence kar najbolje pripravili za kasnejše življenje. Število vpisanih učencev po letih se giba med 24 in 77. Danes, po 40 letih delovanja šole, je na šoli 51 učencev, zaposlenih 35 strokovnih delavcev in 7 administrativno tehničnih delavcev. Učenci rednih programov osnovne šole s prilagojenim programom se ob končanju devetletke praviloma odločijo za nadaljnje šolanje.
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.