Glavni trg 24
1240 Kamnik
Popoldan je dijaška skupnost Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, v sodelovanju s CIRIUS-om Kamnik in nekaterimi kamniškimi osnovnimi šolami, organizirala mirni šolski podnebni shod. S tem so se pridružili akciji Svet te potrebuje in podprli njihovo švedsko vrstnico Grete Thunberg, ki se bori proti klimatskim spremembam in se ji vsako leto pridruži vse več somišljenikov po celem svetu. Zbrani kamniški mladini je na Glavnem trgu prisluhnil župan Matej Slapar skupaj z ravnateljico Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Bernardo Trstenjak.
Dijaki so se zbrali na dvorišču Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra, kjer so se jim pridružili še dijaki iz CIRIUS-a in nekateri učenci iz kamniških osnovnih šol. Oblikovali so formacijo z napisom in se odpravili do Glavnega trga, tam pa so jih pričakali še ostali posamezniki, ki jim je mar za čisto okolje in skupaj širili sporočilo o skrbi za naš planet.
Zbrane je v imenu organizatorjev nagovoril predsednik dijaške skupnosti Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Jan Jančar Vrhovnik, ki je med drugim dejal: »Ni nam vseeno, kaj se dogaja z našim okoljem in kakšna bo naša prihodnost. Zato smo se z mirnim shodom pridružili podpori najstnice Grete Thunberg. Spoštovani gospod župan, počaščeni smo, da ste z nami. Kot župan ste vzor nam mladim ter vsem občankam in občanom. Z današnjo prisotnostjo ste pokazali, da vam je skrb za okolje pomembna. Danes mladi po vsem svetu s podnebnimi shodi opozarjamo naše politične predstavnike in podjetja, naj z ustreznimi odločitvami in ukrepi prispevajo k hitrejšemu reševanju podnebne krize. Pred nami vsemi je ta izziv. S tehnološkim napredkom smo veliko pridobili, a ima tudi negativen vpliv. Naši starši, babice in dedki niso imeli televizije, računalnikov, telefonov, sušilnih strojev in drugih aparatov, ki nam danes olajšujejo življenje. A kot vidimo, njihova proizvodnja in uporaba na drugi strani negativno vpliva na okolje. Enako je z uporabo plastičnih vrečk in druge plastične embalaže. Še nedavno tega ni bilo veliko. Uporabljale so se papirnate vrečke in povratna steklena embalaža. Danes ima vsak pri sebi plastenko vode.«
Kot rečeno, je sporočilu mladih prisluhnil tudi župan Matej Slapar, ki pa je ob tej priložnosti povedal: »Podnebne spremembe so resen problem, s katerim se človeštvo spopada danes. Postajajo del našega vsakdana, zato je prav, da se zavedamo, da ne gre za problem, ki ga lahko odložimo na jutri in se ga lotimo, ko bomo imeli več časa ali več denarja. Naloga vseh nas je, da pravočasno ukrepamo in preprečimo, da bi se podnebne razmere še poslabšale. Zato me veseli, da ste mladi pri tem prevzeli pobudo, obenem pa smo vam hvaležni, da nas ozaveščate. Vse, kar bomo naredili zdaj, bo vplivalo na to, kakšen bo svet, v katerem živimo, čez 10, 20 ali 50 let. Pri tem se moramo zavedati, da je ključ do uspeha ta, da mora vsak posameznik prispevati svoj delež k ohranjanju našega okolja in vestno razmišljati, kako bo z vsakodnevnimi dejanji vplival na naš planet. Zato ob koncu še enkrat iskrena hvala, da spodbujate ne le k razmišljanju, temveč tudi k dejanjem. Na nas je, da tako posamezniki kot lokalna skupnost, vlada in podjetja storimo vse, da bodo tudi zanamci živeli kvalitetno na našem planetu.«
Misli mladih ob shoduDijaka CIRIUS-a Kamnik: »Če bomo uničili okolje, bomo uničili sebe. Kajti, nismo samo del okolja, ampak smo okolje sami. To lahko razumemo tudi tako, ko uničujemo okolje, uničujemo tudi sebe. Torej, nimamo vsi posebnih potreb, smo pa različni. Različnost pa nas ne ločuje, temveč bogati in povezuje. Tudi danes nas povezuje. Ohranimo naše okolje ter vsakomur omogočimo življenje v miru in blaginji.«
Učenki Osnovne šole Toma Brejca: »Učencem Osnovne šole Toma Brejca ni vseeno za naš planet. Želimo živeti v svetu, kjer bomo lahko iz pipe pili vodo, kjer bomo lahko plavali v morju, kjer nam bodo družbo delale samo živali in ne odpadki. Želimo uživati v naravi brez zaščitnih mask proti smogu ter pozimi delati snežake, ki se ne bodo stopili po nekaj dneh.«
»Danes smo tu, ker nas skrbi naša prihodnost. Ni nam vseeno kakšno dediščino nam boste zapustili, zato danes želimo pokazati, da nam je mar in, da se bomo borili za naš planet. Začeli pa bomo sami pri sebi, pri svojih starših in v našem lokalnem okolju. Skupaj nam bo uspelo.«
Matej: »Danes smo tukaj, ker nam ni vseeno. Gre za prihodnost našega planeta. Edinega planeta, na katerem živimo. Gre za prihodnost nas, vas, naših potomcev. Tu smo za to, da skupaj ozaveščamo naše malo mesto Kamnik. V našem življenju je nujno narediti spremembe. Tudi majhne spremembe lahko za naš planet in našo prihodnost predstavljajo veliko spremembo.«
Jerca: »Mislim, da je zelo pomembno, da se začnemo zavedati, da moramo za ohranjanje narave tudi sami kaj storiti. Seveda kot študentje ali prebivalec Slovenije nimamo vpliva na svetovno politiko in njihovo željo po čim večjem dobičku, ampak vseeno moramo začeti z majhnimi koraki.«
Lara: »Če si resnično želimo živeti v lepši prihodnosti, kot nam je napovedana, moramo začeti delati spremembe ne takrat ko se bo za to odločil sosed ali prijateljica ampak zdaj, ker časa res ni več veliko.«
Z mislijo predsednika dijaške skupnosti Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Jana Jančarja Vrhovnika: »Mi imamo željo in voljo do sprememb, a to so le majhni koraki. Velike spremembe z velikim učinkom pa lahko omogočijo le naši politični predstavniki, velika podjetja in korporacije ter drugi svetovno vplivni ljudje. Naša generacija odrašča z okoljskimi problemi, ki nas bodo spremljali vse življenje. Ni še prepozno, da skupaj ukrepamo. Ni še prepozno, da si upamo upati. Zato vsak po svojih zmožnostih ukrepajmo hitro in takoj!« pa se je današnji mirni shod tudi zaključil.