Glavni trg 24
1240 Kamnik
Izvajalec del, Gorenjska gradbena družba d. d., je nadaljeval z deli v Tuhinjski dolini, kjer poteka izgradnja sekundarne kanalizacije. Gradnja se bo izvajala po odsekih, zajemala pa bo vasi Vrhpolje pri Kamniku, Soteska, Markovo, Vir pri Nevljah, Podhruška, Srednja vas pri Kamniku, Loke v Tuhinju, Potok, Vaseno, Hruševka in Buč. V preteklem tednu je izvajalec nadaljeval z deli v Soteski in Srednji vasi. V tem tednu je predvideno nadaljevanje del.
Rekonstrukcija in dozidava vodohrana Črna pri KamnikuIzvajalec del, KPK Kamnik d. d. v skupnem nastopu z Gorenjsko gradbeno družbo d. d., je nadaljeval z rekonstrukcijo in dozidavo vodohrana Črna pri Kamniku. Obstoječ vodohran je dotrajan in predvsem v času povečanih dotokov vode, ne zagotavlja ustreznih higienskih pogojev za kakovostno izvajanje postopkov priprave pitne vode. Iz tega razloga je bilo v deževnih obdobjih večkrat predpisano obvezno prekuhavanje pitne vode.
V okviru rekonstrukcije se bo vodohran na južni strani dozidal, obstoječa konstrukcija se bo v celoti obnovila, izvedli se bosta nova hidroizolacija in termoizolacija. V objektu bodo zamenjane vse vodovodne inštalacije, vključno z opremo, ki bo omogočala prepoznavanje mikrobioloških, kemičnih in fizikalnih parametrov pitne vode. S tem bo omogočen ustrezen in kontinuiran nadzor nad kvaliteto pitne vode, ki je osnova za dobre sanitarno-tehnične pogoje in ustrezno izvajanje postopkov priprave pitne vode, v skladu z načeli HACCP sistema. V sklopu rekonstrukcije se bo zgradil tudi nov električen nizkonapetostni vod in obnovil vodovod v dolžini 115 metrov, med vodohranom in obstoječim že obnovljenega omrežjem v naselju Črna pri Kamniku.
Zaključek del je predviden v februarju 2019.
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije vabi k sodelovanju institucije s področja varstva in promocije kulturne ter naravne dediščine, lastnike in upravljalce dediščine, galerije, knjižnice, območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti, nevladne organizacije, lokalne in krajevne skupnosti, turistične organizacije, župnije in zavzete posameznike, ki gojite znanja in spretnosti, s pomočjo katerih ohranjamo našo skupno dediščino.
Rok za prijavo dogodkov je 20. april 2019, in sicer na spletnem mestu. Za več informacij so dosegljivi na telefonskih številkah 01 400 79 72 ali 051 273 305.
Prireditve in dogodke, ki jih boste namenili širši javnosti, prijavite v program Dnevi evropske kulturne dediščine. Vabimo vas tudi k sodelovanju pri Tednu kulturne dediščine. Vanj bodo uvrščeni dogodki, ki jih lahko pripravite za skupine predšolskih in šolskih otrok ter dijakov. Program dogodkov bodo objavili v spletnem napovedniku 15. junija in ga ponudili vrtcem in šolam.
Vabimo vas, da se nam pridružite na delavnici, kjer bomo spregovorili o tem kako občani vidimo naše okolje, kako je občanom pomembno ohranjanje biotske pestrosti in katera so tista območja v naši občini, ki jih moramo ohraniti. Delavnica bo potekala v sredo, 30. januarja 2019, ob 17. uri v Samostanu Mekinje. Delavnico bo moderiral Martin Šolar. Prosimo vas, da svojo prisotnost potrdite na telefon 041 216 963 ali na elektronski naslov barbara.strajnar@kamnik.si.
Občina Kamnik, skupaj z občinama Kranjska Gora in Bohinj sodeluje pri projektu speciAlps, katerega cilji so prepoznavanje naravnih bogastev ter njihovo ohranjanje in vrednotenje. Projekt želi spodbujati regije h krepitvi naravne pestrosti alpskega prostora na medobčinski ravni in omogočiti doživljanje narave kot vsakodnevno izkušnjo. Območje treh občin, nastopa pod skupnim imenom Slovenske Alpe. Velik del območja predstavlja neokrnjena narava, ki privablja številne turiste. Vse bolj se namreč razvijajo pohodništvo, kolesarjenje in prostočasni turizem. Regija se hitro razvija v vse bolj priljubljeno in pogosto obiskano turistično destinacijo. Težave, ki vznikajo v soju takšnega razvoja, se porajajo predvsem na področju prometa, pritisk na prostor je vedno večji in posledično izginjajo površine, bogate z raznovrstnim cvetjem, zelišči ali drugim zanimivim rastjem. Kmetijstvo, kjer se je še ohranilo postaja vse bolj intenzivno in tako se spreminjajo nekdanji cvetlični travniki, pašniki pa se zaraščajo.
Suha travišča, mokrišča, žive meje, biotopi ali gozdovi so primeri naravnih bogastev, ki občinam na območju Alp dajejo veliko vrednost. Številnim živalim zagotavljajo življenjski prostor. Istočasno ljudje cenimo privlačnost in kakovost življenja v delujočem naravnem prostoru. Potenciali tega prostora še zdaleč niso izčrpani in aktivnosti občin in predvsem občanov na tem področju so zares dobrodošle.
V petek, 25. 1. 2019, je na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo potekal delovni sestanek z Ministrstvom za infrastrukturo za projekte prednostne naložbe Spodbujanje multimodalne urbane mobilnosti. Na sestanku je potekal razgovor o stanju aktivnosti za posameznih projektih. Projekt Regionalna kolesarska povezava Kamnik – Mengeš – Trzin – MO Ljubljana se izvaja v skladu z terminskim načrtom. Izdelane so strokovne podlage za umestitev trase v prostor in Dokument identifikacije investicije projekta. Vseskozi poteka sodelovanje z Direkcijo Republike Slovenije za infrastrukturo, ki ima projekt uvrščen tudi v svoje Načrte razvojnih programov. Medobčinska pogodba je usklajena in je v podpisovanju. Razpisna dokumentacija za izbiro izvajalca za izdelavo projektne dokumentacije je usklajena med občinami in jo nameravamo objaviti do konca meseca januarja. V letu 2019 bo potekala priprava projektne dokumentacije in izdelava potrebnih študij in elaboratov (PVO, recenzije,…). Takoj, ko bo znan natančnejši potek trase (po izdelani Idejni zasnovi), se bo Občina začela usklajevati z lastniki zemljišč. V začetku leta 2020 bomo izdelali investicijsko dokumentacijo in druge dokumente potrebne za pripravo vloge na MGRT za neposredno potrditev. Do septembra 2020 pa mora biti projekt pripravljen do take stopnje, da se lahko začne graditi.
Čiščenje in odvajanje odpadnih voda na Veliki planiniV torek, 22. 1. 2019, je na Centralni čistilni napravi Domžale – Kamnik potekal sestanek v zvezi z obravnavo problematike čiščenja in odvajanja odpadnih voda na Veliki planini. Ob analizah vodnih virov, ki jih je opravil Jamarski klub Kamnik v lanskem letu, je bilo ugotovljeno, da je v izvirih pod Veliko planino zaznano onesnaženje, ki je posledica človekovih dejavnosti na Veliki planini. Razgovor je potekal v smeri iskanja ustreznih rešitev za ureditev odpadnih vod na Veliki planini, tako za individualne koče kot za planinske domove.
Natečaj Življenje v kapljici vodeJP CČN Domžale – Kamnik razpisuje natečaj o vodi, z namenom spodbujanja kreativnosti, naprednih idej in promocije odgovornega ravnanja z vodo skozi njeno pot od izvira do izliva. Zaželeni so kreativni, inovativni prispevki in humoren prikaz, ki sledi ideji gibanja vode v naravi in procesov v čistilni napravi. Upoštevani bodo le prispevki, ki bodo oddani v elektronski obliki na CD-ju ali USB-ključku.
Strokovna komisija bo med prispelimi deli izbrala 3 finaliste, ki se bodo potegovali za prva tri mesta. Na DNEVU ODPRTIH VRAT CČN Domžale – Kamnik, v maju 2019 bo prisotna publika z javnim glasovanjem izbrala najboljšo izmed treh najbolj kreativnih rešitev, ki bo tudi denarno nagrajena. Rešitve udeleženci oddajo npr. v obliki 3-5-minutnega videa (ali video animacije), v grafični obliki (kot serijo risb ali kot strip – oblika zgodbe v slikah) ali na drug poljuden način. Podrobnejše informacije o razpisu si lahko preberete tukaj. Rok za izvedbo in oddajo prispevka je 25. april 2019.
Projekt STIMULARTObčina Kamnik je v sodelovanju z Zavodom za turizem, šport in kulturo Kamnik s projektom STIMULART uspešno kandidirala za nepovratna sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj na razpisu programa Interreg Central Europe. Projekt se ukvarja z izzivom srednje velikih mest, ki ustvarjajo dobre poslovne rezultate v konvencionalnem gospodarskem smislu, vendar so v primerjavi z večjimi urbanimi centri manj konkurenčna pri razvoju ustvarjalnih dejavnosti z visoko dodano vrednostjo in privabljanju kreativnih mladih talentov. Omenjena mesta se soočajo tudi z zastarelim financiranjem in trženjem kulturnih in ustvarjalnih dejavnosti ter pomanjkljivim priznavanjem ustvarjalnega potenciala dediščine in slabimi podjetniškimi kompetencami kreativnega sektorja. 5 STIMULART partnerskih mest (tudi Občino Kamnik) druži skupni interes za krepitev kulturnih in kreativnih industrij z organizacijsko in finančno reorganizacijo ter izkoriščanjem človeških in institucionalnih virov, prazne mestne infrastrukture in, najpomembneje, lokalne kulture.
Projekt kombinira aktivnosti na regionalni in lokalni ravni v celovit sistem, v katerem se akterji kulturnih in kreativnih industrij (KKI) prilagajajo spreminjajočim se razmeram, hkrati pa se njihove potrebe vključijo v razvoj politik/zakonodajne okvire. Projekt bo krepil zmogljivosti
partnerjev in kreativnega sektorja v vključenih mestih s preizkušenimi univerzalnimi orodji in metodami ter vzpostavil zbirko gradiv kulturnih in kreativnih industrij. Hkrati bo razvil strategije in akcijske načrte za odpravo ovir pri razvoju KKI v vsakem od vključenih mest ter s pilotnimi aktivnostmi prikazal možne inovativne rešitve za njihov zagon.
Vsestranskost projektnega partnerstva bo projektu STIMULART omogočila izdelavo pametnih, raznolikih in dolgotrajnih rešitev, ki jih je mogoče prilagoditi široki paleti kulturnih in kreativnih industrij in tako spodbuditi naslednjo generacijo umetnikov, podjetnikov in inovatorjev ter narediti
manjša mesta bolj konkurenčna.
Projekt se bo pričel izvajati spomladi trajal pa bo 3 leta.
TATVINA V TRGOVINI MULLER
Policisti smo bili s strani varnostnika iz trgovine Muller obveščeni o prijetem storilcu, kateri je poskušal odtujiti več izdelkov v skupni vrednosti 17,48 evra. Sledi poročilo na okrožno državno tožilstvo.
VLOM V STANOVANJE
Policisti so obravnavali vlom v stanovanje v Mostah. Neznani storilec je na vzvod skozi vrata terase poskušal priti v stanovanje, vendar je od dejanja odstopil. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo.
POVOŽENA DIVJAD
Policisti so na lokalni cesti Kamnik-Podgorje obravnavali povoženje divjadi, ki je skočila pred vozilo prijavitelja in mu poškodovala vozilo. Ker je voznik izpolnjeval vse pogoje za vožnjo v cestnem prometu, mu je bilo izdano obvestilo o odstopu ogleda prometne nesreče.
TATVINA IZ VOZILA
Na policijsko postajo se je zglasila občanka in prijavila tatvino prenosnega računalnika in denarja iz odklenjenega vozila, ki ga je imela parkiranega v trgovskem centru v Ljubljani. Sledi odstop kaznivega dejanja na pristojno policijsko postajo.
PROMETNA NESREČA Z LAHKIMI TELESNIMI POŠKODBAMI IZVEN NASELJA BUČ
Policijska postaja Kamnik je izven naselja Buč obravnavala prometno nesrečo, ki se je zgodila zaradi utrujenosti voznice. Slednja je zapeljala na nasprotni vozni pas, kjer je kljub umikanju voznika s prednjim delom vozila trčila v prednji levi del tovornega vozila.
Vsi udeleženci so utrpeli lahke telesne poškodbe. Po vseh zbranih obvestilih sledi ustrezen ukrep zoper povzročiteljico prometne nesreče.
ALKOHOLIZIRAN VOZNIK
Policista sta imela na območju Kamnika v postopku voznika osebnega avtomobila, ki je kazal očitne znake alkoholiziranosti, zaradi česar mu je bil odrejen preizkus alkoholiziranosti. Slednji je pokazal, da ima voznik 0.87 mg alkohola v litru izdihanega zraka, sledi pa obdolžilni predlog na Okrajno sodišče v Kamniku.
PROMETNA NESREČA NA ŠUTNI
Na Šutni je bila obravnavana prometna nesreča, do katere je prišlo zaradi nepravilnega premika z vozilom. Povzročiteljici je bila na kraju izdan plačilni nalog po Zakonu v cestnem prometu.
TATVINA IGRALNE KONZOLE
Policisti so v trgovini Hofer obravnavali tatvino akumulatorske udarne vrtalke znamke Workzone WBT-CD006, in sicer je neznani moški, visok približno od 170 do 180 centimetrov, oblečen v črna oblačila s črno kapo na glavi iz police vzel vrtalko v vrednosti 59,99 evra in odšel mimo blagajne ne da bi plačal. Po zbranih obvestilih bo podana kazenska ovadba na pristojno tožilstvo.
POSKUS VLOMA V STANOVANJSKO HIŠO V GODIČU
V Godiču je bil obravnavan poskus vloma v stanovanjsko hišo, in sicer je neznani storilec na vzvod skozi kuhinjsko okno poskušal priti v notranjost hiše, vendar je od dejanja odstopil ter kraj zapustil v neznani smeri. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo.
ALKOHOLIZIRAN VOZNIK
Policista sta imela na območju Kamnika v postopku voznika osebnega avtomobila, ki je kazal očitne znake alkoholiziranosti, zaradi česar mu je bil odrejen preizkus alkoholiziranosti. Slednji je ob pravilni uporabi pokazal, da ima voznik 0,71 mg alkohola v litru izdihanega zraka, sledi pa obdolžilni predlog na Okrajno sodišče v Kamniku.
POSKUS VLOMA V STANOVANJSKO HIŠO NA KRIŽU
Policisti so obravnavali poskus vloma v stanovanjsko hišo na Križu. Neznani storilec je pristopil do stanovanjske hiše, splezal na streho garaže, nato je na vzvod vlomil skozi okno v kopalnici, a od dejanja odstopil. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo.
ZASEG PREPOVEDANE SNOVI
Policisti so imeli v Kamniku v postopku osebo, ki so ji na podlagi 123. čl. ZP-1 in proti Potrdilu o zasegu predmetov zasegli neznano prašnato snov rjave barve-sum, da gre za prepovedano drogo heroin. Po analizi bo zoper kršitelja uveden hitri postopek.
INTERVENCIJA V ZASEBNEM PROSTORU
Policisti so v Suhadolah opravili intervencijo v zasebnem prostoru. Kršitelju je bil na kraju izdan plačilni nalog po Zakonu o varstvu javnega reda in miru.
POSKUS VLOMA V STANOVANJSKO V NEVLJAH
V Nevljah je bil prijavljen poskus vloma v stanovanjsko hišo. Ugotovljeno je bilo, da je neznani storilec pristopil do stanovanjske hiše in na vzvod skozi vrata terase ter poskušal priti v notranjost hiše, a je od dejanja odstopil. Sledi zbiranje obvestil in kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo.