Enota nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik je danes, 16. oktobra 2021, na Glavnem trgu v Kamniku pripravila predstavitev temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja (AED). Zbranim so se ob tej priložnosti pridružili tudi župan Matej Slapar, direktor Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik dr. Sašo Rebolj ter vodja Enote nujne medicinske službe Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik dr. Nadja Pfajfar Križnič.
Osrednji cilj vseh aktivnosti je bil namenjen
ozaveščanju o pomenu hitre prepoznave in ukrepanja v primeru srčnega zastoja ter širjenje znanja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja. Poleg tega smo posebno pozornost namenili tudi
našim najmlajšim občankam in občanom, ki so jim bili prav tako predstavljeni temeljni postopki oživljanja.
Sicer pa se je dogodek odvijal v okviru akcije
Slovenija oživlja!, ki vsako leto na ta dan med seboj poveže organizacije, društva in projekte, ki se ukvarjajo s širjenjem znanja prve pomoči in promocijo oživljanja med laiki.
Letos tako poteka že 9. Evropski in 4. Svetovni dan oživljanja. Dnevu, ko se odvija največja promocija oživljanja na svetovni ravni, smo se torej pridružili tudi v občini Kamnik ter občanke in občane ozaveščali o pomenu hitrega pristopa in kakovostnega izvajanja oživljanja, z željo, da se v tovrstnih situacijah ne bi pogosto znašli.
Moto letošnjega Svetovnega dneva oživljanja se glasi CPR Saved My Life / Oživljanje je rešilo moje življenje, zato smo se odločili, da pomen hitrega pristopa in kakovostnega izvajanja oživljanja širši laični populaciji predstavimo s pomočjo zgodb oseb, ki imajo osebno izkušnjo z oživljanjem. Intervjuji so dostopni na spodnji povezavi TUKAJ.
O temeljnih postopkih oživljanja je več informacij dostopnih TUKAJ, video vsebina pa je dostopna TUKAJ.
Spletno dostopne aktivnosti ob svetovnem dnevu oživljanja, znanje in mnogo odgovorov na vprašanja pa lahko najdete na:
Nesreče so različne, za vse pa velja naslednje:
- ohranite mirno kri, samo tako pomagate sebi in drugim,
- najprej pomagajte sebi, nato drugim,
- prvo pomoč poiščite pri ljudeh, ki so na kraju nesreče ali v bližini,
- če situacije sami ne morete obvladati, pokličite klic v sili na številko 112,
- čas je zelo pomemben, zato takoj storite vse, kar znate in zmorete.
Številko 112 pokličete:
- če potrebujete nujno medicinsko pomoč, pomoč gasilcev, nujno veterinarsko pomoč, pomoč gorskih, jamarskih reševalcev, drugih reševalnih enot ali policije;
- če opazite, da gori, izteka nevarna snov, da je onesnažena pitna voda, potok, reka ali morje, da grozi zemeljski ali snežni plaz, da so pretrgane električne ali telefonske žice ali če opazite druge pojave, ki predstavljajo nevarnost za življenje ali zdravje ljudi in živali ali za varnost premoženja, kulturne dediščine in okolja;
- če ob nesreči ali zvečani nevarnosti naravne ali druge nesreče, pa tudi sicer, potrebujete informacije o motnjah pri preskrbi s pitno vodo, električno energijo in plinom, o motnjah v telefonskem omrežju ter o stanju snežne odeje v visokogorju.
Ko kličete na številko 112, povejte:
- KDO kliče,
- KAJ se je zgodilo,
- KJE se je zgodilo,
- KDAJ se je zgodilo,
- KOLIKO je ponesrečencev,
- kakšne so POŠKODBE,
- kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave... ),
- kakšno POMOČ potrebujete.