Danes je bil dan namenjen sajenju medovitih rastlin, ki so tako zelo pomembne za čebele in druge opraševalce, na Osnovni šoli 27. julij Kamnik pa so nam pripravili še prijetno kulturno prireditev, kjer so nas opomnili na to, da je tudi na njihovo šolo prišla pomlad. Občina Kamnik se tako na današnji dan pridružuje aktivnostim ob Dnevu sajenja medovitih rastlin in pobudi Čebelarske zveze Slovenije, da pustimo medovitim rastlinam, da se razcveto, žuželkam opraševalkam pa najedo.
Župan Matej Slapar se je dopoldan skupaj s predsednikom
Krajevne skupnosti Šmarca Matjažem Šporarjem pridružil
predsednici Društva prijateljev mladine Kamnik Sonji Loboda. Otroci so na njeno pobudo v Šmarci na del travnika, ki ga je za sajenje medovitih rastlin podaril
Janez Loboda, posadili češnje in z drobnimi semeni omogočili, da se bodo žuželke opraševalke najedle.
Župan Matej Slapar se jim je zahvalil za drobna, a vendarle pomembna dejanja:
»Sprva hvala gospe Sonji Loboda, ki pomaga tistim, ki so pomoči potrebni. Današnji dogodek in celoten današnji dan je namenjen sajenju medovitih rastlin. Čebele in ostali opraševalci so tisti, ki so pomembni za to, da sploh lahko živimo. V novih časih, ko kmetje hitro kosijo travnike, je teh medovitih rastlin že zelo malo, zato je pomembno, da jih umetno ustvarimo. Tudi vi jih boste danes ustvarili, zato iskrena hvala, da boste poskrbeli za tako pomembne živali našega življenjskega ciklusa.«
Dan sajenja medovitih rastlin smo nato nadaljevali
na Osnovni šoli 27. julij Kamnik, kjer se je odvijala izjemno prijetna prireditev ob prazniku Občine Kamnik z naslovom
Na naši šoli pomlad je v zraku. Poleg tega pa smo tudi tukaj
obeležili Dan sajenja medovitih rastlin. Zbranim se je pridružil
župan Matej Slapar skupaj z ravnateljico
Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasno Lampe.
Otroci šole so nam skupaj z mentorji pripravili iskreno in čudovito prireditev, kjer so
plesali, peli in se izjemno zabavali. Skozi preplet misli in besed so se učenke in učenci pogovarjali
s slovensko boginjo pomladi Vesno. Poleg tega pa niso pozabili niti na to, da je prišla pomlad in da v kratkem obeležujemo praznik Občine Kamnik, ki je hkrati tudi rojstni dan generala Rudolfa Maistra.
Ravnateljica Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasna Lampe ni skrivala navdušenja nad prireditvijo in je ponosno dejala, da so njene sodelavke in sodelavci izjemen tim ter otroci najboljši, poudarila pa še, zakaj smo se zbrali:
»Star slovenski rek »dve muhi na en mah« smo danes pri nas nadgradili v štiri muhe na en mah. Prva »muha« je današnji nastop naših učencev, s katerim so počastili vas spoštovani obiskovalci, ki s svojo prisotnostjo dokazujete, da cenite trud naših učencev in seveda tudi delo naših učiteljev. Tudi sama sem nanje zelo ponosna. Druga »muha« je počastitev občinskega praznika, ki ga občanke in občani občine Kamnik praznujemo 29. marca. Zakaj ravno takrat, zato, ker se je na ta dan leta 1874 rodil Rudolf Maister. Pa naj vas na hitro spomnim, kdo je bil Rudolf Maister. Rudolf Maister je bil general, ki je leta 1918 v Mariboru razorožil nemško varnostno stražo in jo razpustil ter prevzel vojaško oblast, in sicer tako, da ni bilo potrebno izstreliti niti enega samega naboja. To njegovo junaško dejanje je imelo za posledico priključitev večjega dela slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške k Sloveniji. Rudolf Maister je bil tudi pesnik in je takole zapisal: »V soboto v mestu je semenj,
nabil bom dva mošnjička, po beli cesti tjakaj šel in kupil si konjička.« In tu srečamo našo tretjo današnjo »muho«. Na šolskem dvorišču smo namreč za vas pripravili semenj oziroma izmenjevalnico oblačil, ker se trudimo biti ekološko ozaveščeni in pravimo, NE KUPUJ - IZMENJUJ. Verjamem, da bo vsakdo izmed vas našel kaj primernega zase. Na šolskem dvorišču pa naju z županom Matejem Slaparjem čaka prav posebna naloga - sajenje medovitega drevesa, ki je hkrati tudi naša četrta »muha.«
Župan Matej Slapar je k njenim besedam dodal, da je izjemno vesel, da se po dolgem času ponovno vidimo, saj kar dve leti nismo imeli priložnosti druženja:
»Šele zdaj vidimo, kako zelo smo pogrešali to, da ste nas vsako leto razveseljevali z vašimi prireditvami, ki jih vedno znova skrbno pripravite. Kot ste rekli gospa ravnateljica, štiri muhe na en, pa še eno ste tudi v srcih vaših mam prebudili, ki so včeraj praznovale svoj praznik. S trudom se da marsikaj doseči in to ste danes dokazali vi, dragi otroci. V življenju boste še velikokrat pokazali, da ste kos vsem izzivom. Iskrena hvala tudi za to, da ste prireditev pripravili v okviru občinskega praznika, ko se na rojstni dan Kamničana, generala Rudolfa Maistra spominjamo in opominjamo, kako je leta 1918 osvojil Štajersko in Koroško ter Slovenijo ohranil v takšnem obsegu, kot jo poznamo danes. Lahko smo ponosni na tega velikega Kamničana in Slovenca. Prireditev ste pripravili v okviru Dneva sajenja medovitih rastlin in s tem dokazali, da vam je mar za našo naravo in majhnih živalskih vrst, ki v njej živijo ter sobivajo skupaj z nami. Tako majhne so na primer čebele, a tako pomembne za to, da lahko dihamo in se narava razvija. Hvala vsem na Osnovni šoli 27. julij Kamnik, ki ste vrhunskih in hvala tudi staršem, da otroke podpirate ter spodbujate.«
Na vrtu šole pa je zbranim nekaj besed namenil še
predstavnik Čebelarskega društva Kamnik Rok Štrajhar: »Lepo pozdravljeni v imenu Čebelarske društva Kamnik. Naj omenim, da je medovitih rastlin v teh časih zelo malo, tudi kmetje velikokrat travnike prehitro pokosijo, druga nevarnost pa je tudi to, da vse preveč kemije uporabljamo za naše rožice. Mislimo, da je treba vse škropiti, da bodo rastline lepo cvetele, ampak to ni res. Tudi brez kemije, lahko rastline lepo vzgojimo. Pred sabo morate imeti dejstvo, da vsaka kemična stvar ni naravnega izvora in vse škoduje čebelam. Kot smo ob današnji prireditvi slišali, je vsaka naša tretja žlica odvisna od čebele in če je vse zastrupljeno, potem moramo vedeti, da tudi hrane ne bo več. Moramo se zamisliti tudi kaj to pomeni za človeško vrsto. Poleg čebel so glavni opraševalci metulji in čmrlji. Slednji imajo dosti večji rilček kot čebele in s tem več hrane oprašijo.«
Župan Matej Slapar, ravnateljica Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasna Lampe, predstavnik Čebelarskega društva Kamnik Rok Štrajhar ter učenca Ernad in Adel pa so nato zasadili slivo, ki bo žuželkam opraševalkam omogočila, da se najedo.
Občina Kamnik se je tudi letošnje leto pridružila skupni pobudi, da del javnih površin v občini Kamnik in cvetoč krožnik žuželkam opraševalkam, namenimo prav tem pomembnim členom naše življenjske verige. Tako smo v ožjem mestnem jedru Kamnika dve območji namenili medonosnim rastlinam, in sicer na travniku nasproti Športne dvorane Kamnik in pri podhodu na Šolski ulici.
Že v lanskem letu je bil odziv s strani občank in občanov, da omenjene travnate površine kosimo manjkrat na leto inpustimo medovitim rastlinam, da se razcveto, žuželke opraševalke pa najedo, dobro sprejet, zato smo se tudi letošnje leto akcijo odločili ponoviti.
Za zasaditev medovitih rastlin so poskrbeli sodelavci Občine Kamnik iz naslova javnih del.
Slovenski čebelarji se zelo dobro zavedajo pomembnosti ohranjanja čistega in zdravega okolja, saj že vsaka najmanjša sprememba v njem lahko zelo hitro vpliva na naravo, kar med prvimi občutijo naše čebele in ostali opraševalci. Zaradi tega se je Čebelarska zveza Slovenije odločila, da naredi odločnejši korak in prevzame pobudo za zmanjševanje negativnega vpliva na okolje zaradi toplogrednih plinov, za katere smo vsi odgovorni. Čebelarji že dolga leta spodbujajo sajenje medovitih rastlin preko sodelovanja z občinami. Številne občine so se odločile, da svoje parkovne površine pokosijo, ko rože odcvetijo. Željo, da prihodnje generacije prav tako užijejo vse lepote, ki nam jih nudi Zemlja, zato začenjajo s projektom Dan sajenja medovitih rastlin. Slovenski čebelarji so dali pobudo celotnemu svetu, da se priključi h projektu, saj naš planet potrebuje sajenje medovitih dreves za ohranjanje okolja, za ohranjanje opraševalcev in s tem posledično za preživetje opraševalcev ter zagotavljanje opraševalnega servisa za pridelavo 70 odstotkov hrane.
Več o projektu in aktivnostih projekta, h kateremu je pristopila tudi Občina Kamnik, si lahko preberete TUKAJ.
Tudi vi pustite medovitim rastlinam, da se razcveto, žuželke opraševalke pa najedo