Glavni trg 24
1240 Kamnik
Zakon o dostopu do informacij javnega značaja ureja postopek, ki vsakomur omogoča prost dostop in ponovno uporabo informacij javnega značaja, s katerim razpolagajo državni organi, organi lokalnih skupnosti, javne agencije, javni skladi in druge osebe javnega prava, nosilci javnih pooblastil in izvajalci javnih služb. Zakon določa, kaj so informacije javnega značaja, katere so izjeme, kdo jih posreduje, kako se posredujejo.
Informacija javnega značaja je informacija, ki izvira iz delovnega področja organa, nahaja pa se v obliki dokumenta, zadeve, dosjeja, registra, evidence ali drugega dokumentarnega gradiva, ki ga je organ izdelal sam, v sodelovanju z drugim organom, ali pridobil od drugih oseb. V skladu z načelom transparentnosti se lahko vsakdo prosto seznani z vsebino informacij javnega značaja, razen v primeru, da ne obstoji kateri od zakonsko določenih razlogov za zavrnitev dostopa.
Vlogo lahko odda vsakdo, ki se želi seznaniti z določenimi informacijami javnega značaja, pravne ali fizične osebe. Za pridobitev informacije ni potrebno izkazati pravnega interesa, prav tako prosilcu ni potrebno navajati, zakaj potrebuje določeno informacijo.
Vloga se odda pri organu, ki ima po vašem mnenju tiste dokumente, ki jih želite pridobiti. Informacije javnega značaja lahko zahtevate ustno pri organu, po telefonu, elektronski pošti ali pisno. Napisati morate, kateri dokument želite, kam naj ga organ pošlje in v kakšni obliki. Če boste informacijo zahtevali ustno ali po telefonu, se ne boste mogli pritožiti, če vam bo organ odklonil dostop do zahtevanega dokumenta, sicer pa so njegove obveznosti, da vam informacijo da, enake. V postopku na podlagi pisne zahteve za dostop se odloča v skladu z določbami zakona, ki ureja splošni upravni postopek. Če organ zahtevo za dostop delno ali v celoti zavrne, o tem izda pisno odločbo.
Takse ni. Vpogled v zahtevano informacijo javnega značaja je brezplačen. Organ, od katerega zahtevate informacijo vam lahko zaračuna materialne stroške, ki nastanejo pri posredovanju informacij javnega značaja (prepis, fotokopija, elektronski zapis), če le-ti presegajo 20€. Cene materialnih stroškov za posredovanje informacij javnega značaja so (brez DDV):
ena stran fotokopije ali tiskanega formata A4 0,06 eura, ena stran fotokopije ali tiskanega formata A3 0,13 eura, ena stran fotokopije ali tiskanega večjega formata 1,25 eura, ena stran barvne fotokopije ali tiskanega formata A4 0,63 eura, ena stran barvne fotokopije ali tiskanega formata A3 1,25 eura, ena stran barvne fotokopije ali tiskanega večjega formata 2,50 eura, elektronski zapis na eni zgoščenki CD 2,09 eura, elektronski zapis na eni zgoščenki DVD-R 2,92 eura, elektronski zapis na enem USB-ključku, cena, po kateri je USB-ključek organ nabavil, pretvorba ene strani dokumenta formata A4 iz fizične v elektronsko obliko 0,08 eura, pretvorba ene strani dokumenta formata A3 iz fizične v elektronsko obliko 0,20 eura, poštnina za pošiljanje informacij po pošti skladno z veljavnim cenikom za poštne storitve. V primeru, da boste zahtevali informacije javnega značaja v večjem obsegu (če bi materialni stroški presegli 80 eurov, z vključenim DDV), lahko organ zahteva vnaprejšnji polog odmerjenega zneska za kritje stroškov posredovanja zahtevanih informacij.
Vpogled v zahtevano informacijo javnega značaja je brezplačen. Zaračunamo vam lahko materialne stroške, ki nastanejo pri posredovanju informacij javnega značaja (prepis, fotokopija, elektronski zapis) kot to določa Uredba o posredovanju in ponovni uporabi informacij javnega značaja.
V kolikor pri posredoovanju informacij javnega značaja nastanejo materialni stroški ki presegajo 20 EUR z vključenim DDV, naročniku te materialne stroške lahko zaračunamo.
Cene materialnih stroškov za posredovanje informacij javnega značaja so (brez DDV):