Spomenik Francu Pircu je na propilejah Malega gradu dočakal slavnostno odkritje. Na pobudo Krajevne skupnosti Kamnik-Center in s podporo Občine Kamnik ter pomočjo drugih posameznikov, je po štirih letih projekt zaključen, spomenik pa ob slovesni prireditvi predstavljen strokovni in širši javnosti. V slavnostnem nagovoru se je župan Občine Kamnik Matej Slapar zahvalil članom komisije, ki so prepoznali delo in pomembnost Franca Pirca in izvedli aktivnosti za postavitev kipa: »S tem tudi Občina Kamnik temu velikemu Slovencu in našemu rojaku izkazuje pomembno čast.«
Franc Pirc (1785 - 1880) je bil sadjar na Kranjskem in misijonar v Ameriki. Rodil se je v Kamniku meščanu Jerneju Pircu in njegovi ženi Neži. Po veliki lakoti v letih 1817 in 1818 se je začel ukvarjati s sadjarstvom. Napisal je prvo slovensko knjigo o sadjarstvu Krajnski Vertnar. Leta 1835 se je kot misijonar odpravil v Ameriko in tam ustanovil več novih mest in naselij, deloval pa je tudi med Indijanci. Ameriko je zapustil leta 1873 in se vrnil v domovino. Po njem se imenuje mesto Pierz v Minnesoti.
Predsednica Krajevne skupnosti Kamnik-Center, Ivanka Učakar, je spomnila na eno pomembnejših nalog njihovega delovanja: »Občina Kamnik ima 22 krajevnih skupnosti in vsaka je v nečem posebna. Naša, Center, med drugim pokriva območje starega mestnega jedra, ki je razglašeno za zgodovinski in kulturni spomenik. Zato so v program delovanja že predhodniki zapisali, da je ena od nalog ohranjanje spomina na znamenite Kamničanke in Kamničane, na pomembne dogodke, na način življenja.«
Od idejne zasnove do postavitve kipa Francu Pircu so minila kar štiri leta, vendar z vztrajnostjo in predanostjo je projekt pod vodstvom predsednika občinske Komisije za pripravo predlogov namestitve skulptur znanih Kamničanov, Miha Resnika, le uspešno zaživel. Kip avtorice Nine Koželj izraža ne zgolj Pirčevo podobo, temveč njegovo življenjsko zgodbo: »Portret neke osebe je vedno veliko več kot samo njegova zunanja podoba, je namreč tudi neskončna notranja širina.«
Znamenitega Kamničana je predstavil avtor njegove biografije Bogomil Brvar, ki je v dveh delih predstavil veliko delo in vpliv Franca Pirca tako doma kot čez lužo. Zavzemal se je za samooskrbo, pravičnost in mir, s svojim delovanjem pa je vplival na mnoga življenja, kar dokazuje njegovo izjemnost.
Pomembnosti ohranjanja spomina nanj in druge izjemne osebnosti se zaveda tudi župan Matej Slapar: »Občina Kamnik bo tudi v prihodnje aktivno negovala dediščino in spomin na izjemne posameznike, ki so prispevali k razvoju naše domovine ter predvsem aktivno spodbujala in negovala ohranjanje kulturne dediščine, ki je v naših koncih v ponos in spodbudo številnim posameznicam in posameznikom.«
Dogodka so se udeležili tudi predstavniki Veleposlaništva ZDA, strokovnjaki s področja sadjarstva, predstavniki cerkve, kulturnih in turističnih organizacij ter številni obiskovalci. Glasbene vložke so izvedli Ljudski pevci iz Srednje vasi in godba Stranje.
Rojen 20. novembra 1785 v Kamniku. Po končani gimnaziji v Ljubljani in študiju teologije je bil leta 1813 posvečen v duhovnika. Začel je delovati v različnih župnijah, med drugim v Beli Peči, kjer je bil priča hudi lakoti, povzročeni zaradi izbruha vulkana Tambora.
Pirc se je leta 1819 preselil v Peče pri Moravčah, kjer je začel z sadjarstvom, posadil več kot 700 sort sadja in zgradil drevesnico. Leta 1835 se je odpravil v Ameriko, kjer je 38 let misijoniral med Indijanci in pomagal pri ustanovitvi Minnesote. Učil je kmetovanja, sadjarstva, zdravil z homeopatijo in preprečeval konflikte. Zgradil je 26 cerkva in šol ter prispeval k razvoju tega področja. Nato se je vrnil v domovino, kjer je živel do smrti, 22. januarja 1880.
Pirc je bil priznan kot duhovnik, misijonar, učitelj, sadjar, pisatelj in pesnik, njegov vpliv pa čutimo tako v Sloveniji kot v Ameriki, kjer mu posvečajo številne spomenike.
Več o Francu Pircu lahko preberete v priloženem besedilu Bogomila Brvarja, avtorja monografije o Francu Pircu.
FOTO: Mih Lindič