Tudi leto 2025 bo v Občini Kamnik v znamenju razvoja in večjih investicij. Včeraj, 12. marca 2025, je namreč na Občini Kamnik potekal podpis dveh pomembnih pogodb. Prva je namenjena celoviti prenovi in energetski sanaciji Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in Glasbene šole Kamnik. Druga, prav tako dolgo pričakovana investicija, je energetska sanacija in obnova Vrtca Antona Medveda Kamnik, enote Tinkara. Cilj vseh ukrepov v skupni vrednosti 5 milijonov evrov je poleg energetske sanacije čim večja energetska neodvisnost in prihranek energije v prihodnosti. »Občina Kamnik s tem sledi razvojno naravnani strategiji s ciljem izboljšanja kakovosti življenja občank in občanov,« je poudaril župan Občine Kamnik Matej Slapar.
Na javnem razpisu Energetska sanacija in obnova objektov v občini Kamnik, SKLOP 1: Glasbena šola Kamnik in Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, je bilo kot najugodnejši izvajalec izbrano podjetje Gradnik d.o.o. iz Trzina. Začetek del je predviden v drugi polovici marca 2025, zaključek pa poleti 2026. Vrednost celovite energetske sanacije obeh objektov in rekonstrukcije prostorov Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik je ocenjena na skoraj 4 milijone evrov. Občina Kamnik bo kandidirala na napovedanem razpisu Ministrstva za okolje, podnebje in energijo za energetsko sanacijo javnih stavb (»Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje od 2023 do 2027«) ter si prizadevala pridobiti državno sofinanciranje.
Na objektu Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik je bilo za izvedbo rekonstrukcije pridobljeno gradbeno dovoljenje. Župan Matej Slapar je natančneje predstavil načrtovana dela: »Izvedli bomo številne tehnične ukrepe, kot so postavitev sončne elektrarne, popolna zamenjava dotrajane kritine in prenova nadstrešja, nadvišanje podstrešnih prostorov, v katerih bodo urejeni novi, svetli, funkcionalni prostori uprave knjižnice, nova ureditev oddelka za odrasle v zgornjem nadstropju, nova ureditev otroškega oddelka in čitalnice, preureditev prostora za izvedbo manjših prireditev, popolna zamenjava stavbnega pohištva, izvedba ustreznega energetskega ovoja stavbe, ureditev vhoda v knjižnico in ureditev prezračevanja.«
Zaradi selitve od 20. marca do 23. aprila 2025 knjižnica zapira svoja vrata. V tem času bo izposoja gradiva možna v ostalih enotah – Šmarca, Komenda, potujoča knjižnica in Motnik. Od 24. aprila 2025 dalje pa bo osrednja knjižnica odprta na dveh začasnih lokacijah: oddelek za odrasle bo deloval na Ljubljanski cesti 3d v Kamniku, v prostorih poleg trgovine Mercator, oddelek za otroke pa bo deloval na Usnjarski cesti 6 v Kamniku, v hiši poleg trgovine Spar. V tej stavbi bo tudi uprava in oddelek za nabavo.
Z izjemo delovanja knjižnice vsi ostali uporabniki v času prenove ostajajo v trenutnih prostorih (ZZZS, Rdeči križ Kamnik, Glasbena šola Kamnik, Urad za delo Kamnik ter uporabniki telovadnice na Kajuhovi poti).
Na objektu Glasbene šole Kamnik so predvideni naslednji posegi: postavitev sončne elektrarne, odstranitev treh obstoječih garaž, zamenjava dotrajane salonitne kritine, toplotna izolacija fasade, toplotna izolacija podstrešja oz. strehe, popolna zamenjava stavbnega pohištva, vgradnja mehanskega prezračevanja z vračanjem toplote, zamenjava neustrezne razsvetljave z novo LED razsvetljavo, vgradnja termostatskih ventilov.
Poleg zmanjšanja rabe energije in večje izrabe obnovljivih virov energije bo Občina Kamnik z izvedbo investicijskega projekta izboljšala pogoje za opravljanje dejavnosti javnih zavodov in tudi boljše počutje njihovih uporabnikov. Predvsem Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik bo tako postala sodobno, pregledno in privlačno okolje za izobraževanje, preživljanje prostega časa in organizacijo manjših kulturnih dogodkov. Mag. Breda Podbrežnik Vukmir, direktorica Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik, je podpis pogodbe pospremila z besedami: »Izjemno sem vesela, da bomo končno lahko zagotovili boljše pogoje za naše obiskovalce. Prenova knjižnice bo povečala udobje za vse, ki se zatekajo k nam po znanje, navdih in izobraževalne vsebine. Vse investicije so usmerjene v to, da postanemo bolj energetsko neodvisni, obenem pa še naprej ohranjamo knjižnico kot pomembno kulturno in izobraževalno središče občine. Verjamemo, da bodo ti ukrepi pripomogli k boljši prihodnosti za vse generacije.«
Prenova bo ob stavbi knjižnice in glasbene šole zagotovila tudi dodatna parkirna mesta, kar pomeni, da bo na tem območju skupaj skoraj 100 parkirnih mest, upoštevajoč razširjeno parkirišče pri športni dvorani in novo parkirišče pod nekdanjo Metalko, ki se bo uredilo sočasno s športnimi površinami med šolama Toma Brejca in Frana Albrehta. Po prenovi bo to območje v središču Kamnika postalo celostno urejeno.
Energetsko sanacijo in prenovo Vrtca Antona Medveda, enote Tinkara, v ocenjeni vrednosti 1,1 milijona evrov bo izvajalo podjetje Arol d.o.o. iz Ljubljane. Po podpisu pogodbe je že sledila uvedba v delo. Vrtec v času del ostaja odprt.
Predvidena izvedba del na objektu: postavitev sončne elektrarne, toplotna izolacija fasade, hidroizolacija okoli celotne stavbe, toplotna izolacija ravne strehe, menjava stavbnega pohištva (okna, vrata), prenova sanitarij v pritličju objekta, vgradnja toplotne črpalke voda – zrak za ogrevanje, posodobitev ogrevalnega sistema, sanacija razsvetljave, sanacija električne inštalacije za splošno razsvetljavo, sanacija električne inštalacije za splošno rabo strojno tehnološke opreme, ozemljitve in zunanja strelovodna zaščita (prenova lovilne mreže na strehi po zamenjavi strehe).
Projekt bo kamniška občina junija 2025 prijavila na razpis Ministrstva za okolje, podnebje in energijo za »Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje od 2023 do 2027«.
»Ob podpisu pogodb za energetsko sanacijo in prenovo pomembnih objektov v naši občini spet dokazujemo, da je Občina Kamnik odločena nadaljevati svojo razvojno naravnanost. Prenova Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik, Glasbene šole Kamnik in Vrtca Antona Medveda Kamnik niso zgolj investicije v infrastrukturo, temveč tudi korak naprej v zagotavljanju boljše uporabniške izkušnje za vse naše občanke in občane. V času sanacij okoliške prebivalce prosimo za potrpljenje. Izvajalci se bodo trudili, da bodo sanacijska dela čim manj moteča. Cilj je, da bodo ob občinskem prazniku prihodnje leto vsi ti objekti že prenovljeni, boljši in učinkovitejši,« je srečanje sklenil župan Matej Slapar.