Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik (CČN) so v letošnjem januarju znova zaznali dotok visoko obremenjene odpadne vode, ki po razvejanem kanalizacijskem sistemu priteka na čistilno napravo. Na vtoku so zaznali povečano količino suspendiranih anorganskih koloidnih snovi (fini delci), ki lahko v takih velikih šaržah nastajajo le v večjih obratih. Odpadna voda neustrezne sestave tako povzroča veliko težav v procesih čiščenja, saj se delci v mehanski stopnji ne izločijo ter prehajajo direktno v biološko stopnjo. To pomeni, da občutno vplivajo na poslabšanje učinkov celotnega biološkega procesa čiščenja odpadne vode ter posledično povzročajo onesnaževanje okolja. Na CČN so z namenom ugotoviti izvor onesnaženja, ki se nanaša na neodgovorno odvajanje suspendiranih snovi v kanalizacijo, na pristojne inšpekcijske službe ter policijo že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.
»Nenavadno in šaržno povečanje količine suspendiranih snovi smo prvič opazili v drugem tednu letošnjega leta, te količine pa so se do danes koncentracijsko le še povečevale,« poudarja direktorica dr. Marjetka Levstek in pojasnjuje: »Meritve z on line merilno sondo so na iztoku iz mehanske stopnje večkrat pokazale koncentracijo nad 400 mg/L, medtem ko se običajne vrednosti za komunalno odpadno vodo gibljejo med 60 in 300 mg/L. Na CČN smo s 6 meritvami v zadnjih dveh tednih v januarju ugotovili, da so se presežene vsebnosti suspendiranih snovi nenehno povečevale in so 21. januarja dosegale celo 3.700 mg/L. Z vzorčenjem in analiziranjem vzorcev odpadne na vtoku in merilnem mestu med občinama Domžale in Kamnik je bilo dokazano, da odpadna voda prihaja iz Občine Kamnik in da so koloidne suspendirane snovi anorganskega izvora. Povečana količina anorganskih snovi v odpadni vodi povzroča negativni vpliv na delovanje biološkega čiščenja organskih snovi in posledično lahko vpliva na učinkovitost čiščenja. Čistilne naprave so namenjene čiščenju organskih snovi, dušika in fosforja, anorganske suspendirane snovi pa je treba pred iztokom v kanalizacijo izločiti na mestu nastanka. Koncentracija na iztoku v kanalizacijo ne sme presegati mejne vrednosti, dogovorjene z upravljalcem kanalizacije in čistilne naprave, ta pa običajno znaša do 250 mg/L. Ocenjen čas izlitja v kanalizacijo, še preden smo ga zaznali na lokaciji CČN, je bil med 5 in 7 ur. Z vzorčenjem nadaljujemo po posameznih kanalizacijskih vejah v občini Kamnik. Prav tako so v sredo, 22. januarja, v KP Kamnik na nekaj lokacijah že pregledali kanalizacijo po različnih vejah. Nadejamo se, da bomo po vzorčenju na terenu potencialnega onesnaževalca lahko tudi identificirali.«
Vire tako velikih količin anorganskih koloidnih snovi, ki se nahajajo v odpadni vodi, gre tako prvenstveno iskati v industriji, ki deluje na sprejemnem območju. Te snovi so lahko problematične, saj vplivajo na kakovost vode in zahtevajo posebne metode čiščenja. Najpogostejše vrste anorganskih koloidnih snovi, ki jih najdemo v odpadnih vodah ter povzročajo obarjanje in motnost vode, so kovinski oksidi in hidroksidi, koloidni karbonati ali pa težke kovine, ki nastajajo v industrijski dejavnosti, kot so galvanizacija, rudarstvo ter obdelava kovin in rje. Vire je mogoče najti tudi v dejavnosti gradbeništva, proizvodnji gnojil, kozmetični industriji, proizvodnji čistil in detergentov ter proizvodnji premazov. Za odstranjevanje anorganskih koloidov iz odpadnih vod se uporabljajo različni postopki, kot so koagulacija in flokulacija, filtracija, sedimentacija, membranske tehnologije ter uporaba polimerov.
Na CČN Domžale-Kamnik so se že v lanskem letu soočali z onesnaženjem in velikimi težavami zaradi povečanih obremenitev odpadne vode, ki na čistilno napravo priteka prek skupnega kolektorja. V februarju so zaznali močno inhibicijo procesa čiščenja odpadne vode, ki je zavrla ustaljene procese biološkega čiščenja dušikovih snovi in spremenila sestavo aktivne biomase. Resno oviro uravnoteženim tehnološkim postopkom čiščenja odpadne vode na čistilni napravi je povzročilo nenadno izredno onesnaženje, ki so ga zaznali na vtoku, zato so izvedli tudi vzorčenje na terenu na 15 različnih lokacijah pred dotokom v sprejemni objekt na CČN Domžale-Kamnik. V zadnjem tednu julija je na CČN pritekala še odpadna voda z visoko vsebnostjo kuhinjske maščobe, ki je na vtoku zamašila tehnološko opremo ter zavrla procese biološkega čiščenja. Na CČN Domžale-Kamnik so se zaradi neodgovornega odvajanja tekočega odpadka v kanalizacijo ter kljub takojšnjemu ročnemu čiščenju tehnološke opreme zatem dalj časa soočali s težavami pri zagotavljanju ustreznega čiščenja odpadne vode. Tudi tega izvora onesnaževanja niso uspeli z gotovostjo detektirati.
Vse industrijske odjemalce iz Občin Domžale, Kamnik, Mengeš, Trzin, Komenda in Cerklje na Gorenjskem zdaj v CČN znova pozivajo, da v kanalizacijo odvajajo samo ustrezno prečiščeno odpadno vodo in tako poskrbijo za odgovorno ravnanje z okoljem. Občane hkrati pozivajo, naj ob morebitnem zaznanju obremenjenosti komunalne odpadne vode takoj obvestijo pristojni inšpektorat ali policijo.
Nosilna fotografija: Vzorci neustrezne odpadne vode z mejnega mesta dne 20. 1. 2025 (foto: arhiv CČN).
Fotografija 3: Januarske on line meritve po mehanski stopnji kažejo vidno povečanje koncentracije suspendiranih snovi (TSS), kar kaže na preobremenitev biološke stopnje čiščenja na CČN (vir: CČN).
Fotografiji 4 in 5: Test obarjanja s ferikloridom (FeCl3 – na sliki desno) je pokazal, da se snov z lahkoto obori in bi jo bilo mogoče zlahka odstraniti na mestu nastanka pred iztokom v kanalizacijo (foto: arhiv CČN).
Besedilo in fotografije: Centralna čistilna naprava Domžale - Kamnik (CČN)