Gasilke in gasilci Prostovoljnega gasilska društva Špitalič so se v soboto, 11. januarja 2025, zbrali na rednem letnem občnem zboru in pregledali poslovanje ter opravljeno delo v preteklem letu. V poročilih je bilo predstavljeno opravljeno delo na organizacijskem in operativnem področju v preteklem letu, člani društva pa so soglasno potrdili vsa poročila in sprejeli program dela za leto 2025.
Občnega zbora so se poleg poveljnika društva Martina Učakarja, predsednice Urše Baloh ter članic in članov Prostovoljnega gasilskega Špitalič udeležili tudi gostje, in sicer poveljnik Občinskega štaba Civilne zaščite Kamnik Tomaž Zabavnik, predstavnik Gasilske zveze Kamnik, poveljnik PGD Šmarca, Boris Gantar, predsednica Krajevne skupnosti Špitalič Bojana Pančur, častni poveljnik PGD Špitalič Valentin Hribar in predstavniki sosednjih gasilskih društev.
Poveljnik Občinskega štaba Civilne zaščite Kamnik Tomaž Zabavnik je zbrane prav lepo pozdravil v imenu Občine Kamnik in Civilne zaščite Občine Kamnik ter dejal: »Spoštovane gasilke, gasilci in cenjeni gostje, župan se žal nocoj ne more osebno udeležiti občnega zbora, vendar vam pošilja tople pozdrave ter izraža iskreno hvaležnost za vaše predano delo v preteklem letu. Iskrena zahvala velja vaši nesebični pripravljenosti pomagati sočloveku v vsakem trenutku. Občina Kamnik še vedno intenzivno izvaja aktivnosti za odpravo posledic naravnih nesreč iz leta 2023, ki so močno prizadele našo občino. Kljub obsežnim sanacijskim delom, ki so bila že izvedena, nas v prihodnjih letih čaka še veliko izzivov. Na vašem operativnem območju smo že izvedli nekatere investicije, preostale pa so načrtovane za prihodnje obdobje. Za izvedbo teh del je potrebno pridobiti potrjeno projektno dokumentacijo s strani državnih institucij. Vsa vprašanja glede sanacij lahko društva in občani naslovijo na občinsko tehnično pisarno. Sanacija vodotokov je sicer v pristojnosti države, ki ima že sprejet sanacijski program.
V letu 2025 načrtujemo vrsto pomembnih aktivnosti v okviru sistema zaščite in reševanja Občine Kamnik. Aneksi k tripartitnim pogodbam so že skoraj pripravljeni in vključujejo tudi postavko za izvedbo protipoplavnih ukrepov v višini do 5.000 evrov. Potrebno je pripraviti načrt ukrepov, ki ga bo pregledala in potrdila Občina Kamnik. Po izvedbi ukrepov bo treba poslati poročilo s slikovnim gradivom ter izvesti ogled na terenu s predstavnikom občine, kar je pogoj za odobritev in izplačilo sredstev. Sofinanciranje opreme s strani Civilne zaščite ostaja nespremenjeno. Sredstva požarne takse so se v primerjavi s preteklimi leti podvojila in so namenjena nakupu opreme za operativno delovanje ter gasilskih vozil. Prostovoljno gasilsko društvo lahko sredstva požarne takse prenese v naslednje leto in jih uporabi za nakup opreme ali vozil.
Sistem javnega alarmiranja bo v letu 2025 nadgrajen. Predvidena je zamenjava siren za javno alarmiranje na gasilskih domovih naslednjih PGD-jev: Zgornji Tuhinj, Šmartno v Tuhinju, Srednja vas, Sela pri Kamniku, Tunjice in Nevlje. Nove sirene bodo digitalne in povezane z Regijskim centrom za obveščanje (ReCO).
Pozivniki so že naročeni in bodo dobavljeni januarja 2025. PGD-ji bodo pozvani, da posredujejo imena nosilcev pozivnikov. Prav tako bomo v letu 2025 za vse enote sistema zaščite in reševanja uvedli aplikacijo FireApp, ki bo pod okriljem Civilne zaščite Kamnik. Aktivnosti na tem področju že potekajo, društva pa boste pravočasno obveščena o nadaljnjih korakih. Sodelovanje z enotami sistema zaščite in reševanja se bo nadaljevalo tudi v letu 2025. Intenzivne aktivnosti trenutno potekajo z Gorsko reševalno službo Kamnik, enoto reševalnih psov kinološkega društva Duplica, radioamaterji Kamnik, taborniki, skavti in jamarji.
V februarju bo Civilna zaščita Kamnik pregledala stanje zalog skupne opreme za posredovanje ob naravnih in drugih nesrečah ter dopolnila zaloge, ki se nahajajo v šotoru pri PGD Kamnik. Ob napovedanih obilnih padavinah in razglašenem rdečem vremenskem alarmu bomo poskrbeli za pravočasno obveščanje, aktivacijo ter razdelitev sredstev za zaščito, kot so protipoplavni ukrepi in ukrepi za odpravljanje zemeljskih plazov.
Načrtovana je tudi večja dvodnevna vaja na temo potresa in množične nesreče, ki bo predvidoma potekala na območju nekdanje smodnišnice. Dogovori so v teku, da bodo v vaji sodelovale vse enote za zaščito in reševanje, med njimi gorski reševalci, enote reševalnih psov, jamarji in pogodbeni izvajalci Civilne zaščite. Poleg praktičnih vaj na terenu bo izvedena tudi štabna vaja na sedežu štaba Civilne zaščite.
Zaključuje se izdelava operativnih kart za vse PGD, ki bodo plastificirane in razdeljene tudi na USB-ključkih. Pripravljajo se nove mape za dežurne sobe. Za prve posredovalce bodo izdelane ločene mape, saj gre za sistem, ki ga organizira Zdravstveni dom Kamnik in financira Občina Kamnik. Obnovitveni tečaji za prve posredovalce bodo izvedeni marca oziroma aprila ter novembra 2025. Zamenjava porabljenega materiala bo potekala po protokolu, kjer PGD pošlje račun za nabavljeno opremo Civilni zaščiti.
Občina Kamnik se je decembra 2024 prijavila na razpis Skupnosti občin Slovenije za testno občino za oblikovanje enot za obvladovanje naravnih nesreč. Testne občine bodo prve prejele kombinirana tovorna vozila z modularnimi kontejnerji, namenjena učinkovitemu odzivanju ob nesrečah, kot so poplave, plazovi in druge izredne razmere. Uprava RS za zaščito in reševanje bo zagotovila vso opremo ter pokrila stroške vzdrževanja in servisiranja vozil, občina pa bo krila le stroške goriva v primeru lastne uporabe vozila. V te aktivnosti bodo vključeni tudi vsi PGD-ji v občini.
Hvala za vašo predanost, požrtvovalnost in pomoč v sistemu zaščite in reševanja. Na koncu naj vas še enkrat lepo pozdravim z gasilskim pozdravom: "Na pomoč!"«
Podeljena so bila še priznanja, odlikovanja in napredovanja za dolgoletno delo v društvu ter priznanja Gasilske zveze Slovenije.