Glavni trg 24
1240 Kamnik
Vas zanima, kaj se je dogajalo na Občini v preteklem tednu? Odpiramo vam vrata Glavnega trga 24.
Dobrodošli!
Sanacija po poplavah
Sanacija plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Stahovici so izvajala dela na vrtanju lukenj za sidra.
Za Prapreče je bilo izvedeno naročila za izvedbo intervencijskih del za stabilizacijo brežine, da se prepreči nadaljnje posedanje, izvedene so bile tudi geološke raziskave območja.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom so bili potrjeni investicijski dokumenti, kateri so bili tudi posredovani na MNVP za sklenitev pogodb za financiranje sanacije. Takoj po prejemu pogodbe o financiranju se bodo pričela izvajati dela.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah. V preteklem tednu smo dobili s strani DTP recenzije za projekte sanacij. Projektanti bodo izvedli dopolnitve v najkrajšem možnem času in jih bomo takoj po prejemu posredovali na DTP.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 kubičnih metrov. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega programa sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o. in Nivo Eko d.o.o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Oddelek za družbene dejavnosti
Poročilo o delu ambulante za bolezni dojk za leto 2024 – Občina Kamnik
S strani Zdravstvenega doma Domžale smo prejeli poročilo o delu ambulante za bolezni dojk za leto 2024 za Občino Kamnik. Vseh opravljenih pregledov v ambulanti je 1.882, od tega prvih 912. Na pregledu je bilo 1.677 žensk in 25 moških. Opravljenih je bilo 1.882 kurativnih pregledov, od tega 726 mamografij in 281 UZ dojk.
Odkritih je bilo 23 novih primerov karcinoma dojk (preteklo leto 13), vsi pacienti so bili napoteni na nadaljnje zdravljenje na Onkološki inštitut Ljubljana.
Po starosti je bilo do 49 leta ugotovljenih 7 primerov, od 50 do 69 leta 3 primeri in nad 70 let 13 novih primerov karcinoma. Opravljenih je bilo 875 kliničnih pregledov dojk. Občina Kamnik je v ta namen v lanskem letu zagotovila 10.120 evrov.
53. Novoletni koncert Simfoničnega orkestra Domžale - Kamnik v znamenju plesa
Tradicionalni koncert je bil 20. in 23. decembra v Domu kulture Kamnik, 27. decembra pa še v Športni dvorani Domžale, je bil tokrat v znamenju plesne glasbe. Pod geslom Svet v ritmu je orkester pod vodstvom umetniškega vodje Zorana Bičanina v prvem delu koncerta najprej predstavil nekaj del iz zakladnice klasične, resne glasbe. Kot solistka se je denimo v Saint-Saënsovem Mrtvaškem plesu predstavila mlada kamniška violinistka Ivona Lederer, v drugem delu pa so zvenele še žanrsko raznolike skladbe lahkotnejšega značaja. Solist vokalist je bil Marijan Novak, koncert je z besedo dinamično povezovala mlada Eva Stražar, na samem začetku prireditve je vse prisotne z nagovorom počastil tudi župan Občine Kamnik Matej Slapar, ob koncu pa z zahvalo orkestru še Tone Ftičar, vodja JSKD Območna izpostava Kamnik.
Fotografije: Aleš Senožetnik in Janez Štrukelj