V nedeljo, 8. junija 2025, sta Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik in KO NOB Tuhinj organizirala letošnjo spominsko slovesnost v Češnjicah v Tuhinjski dolini pri spomeniku padlim. Dogodka se je v imenu Občine Kamnik udeležila podžupanja Romana Učakar.
Na slovesnosti so se poklonili padlim borcem, med njimi partizanskemu zdravniku dr. Petru Držaju, vodji ameriške vojne misije kapetanu Charlesu Fischerju, dvema ameriškima oficirjema Juliusu Rosenbergu in Ernstu Knothu ter dvema britanskima oficirjema majorju Mathewsu in poročniku Edwardu Parsu, ki so padli za svobodo v teh krajih v letih 1944 in 1945.
Zbrane je ob prisotnosti zastavonoš in Častne enote Slovenske vojske pozdravila tudi podžupanja Občine Kamnik Romana Učakar, ki je med drugim dejala: »Tisti, ki so padli tukaj in drugod po dolini, so bili ljudje iz mesa in krvi. Niso bili junaki iz knjig. Bili so fantje, možje, očetje. Borili so se, ker niso imeli izbire. Ker je bilo treba preživeti. In ker so verjeli, da se je treba upreti nasilju in krivici. Ta kraj nas opominja na težke čase in izgubljena življenja. A hkrati nas uči, kako pomembno je, da znamo živeti v miru — med seboj in z drugimi. Mir ni nekaj samoumevnega. Je nekaj, kar gradimo — z besedami, s spoštovanjem, s tem, da znamo poslušati.«
Pozdravi govor je imel tudi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar, ki je dejal: »Tuhinjska dolina ni pozabila svojih junakov. Tu so potekali pomembni dogodki, od sabotaž do bojev, ki so ovirali sovražnikove načrte in pomenili dejanja upanja za domačine. V tej dolini je tudi danes živa zavest, da je mir plod žrtev in poguma. Naj nas spomin ne razdvaja, temveč povezuje – kot narod, ki spoštuje svojo preteklost in odgovorno gradi prihodnost.«
Slavnostni govornik je bil poslanec stranke Svoboda v Državnem zboru Republike Slovenije Lenart Žavbi, ki je v svojem govoru poudaril, da so bile partizanke in partizani tisti, ki so postavili temelj našemu javnemu zdravstvu, tu v Češnjicah je padel pod streli tudi dr. Peter Držaj, in tudi javnemu šolstvu, saj je bila v vasi takrat tudi šola. Dodal je naj Slovenija še naprej gradi svoj razvoj na tej dediščini.
Nato je delegacija k spomeniku položila tudi venec.
V kulturnem programu so sodelovali učenke in učenci podružnične OŠ Tuhinj in Goran Peršin, ki je prireditev tudi povezoval.
S svojimi nastopi so navdušili mladi: Kristjan Žavbi, ki je na nedavnem tekmovanju harmonikarjev na Bledu prejel zlato priznanje, je zaigral pesmi Hej brigade in Slovenija, od kod lepote tvoje. Laura Berlic je recitirala pesem o požigu vasi, saj je bila med vojno tudi vas Češnjice požgana.
Učenke in učenci podružnične Osnovne šole Tuhinj so recitirali pesmi avtorice Milene Batič Na gozdni jasi in dve pesmi avtorice, ki je učiteljica na podružnični OŠ Tuhinj, Vladimire Bučevec, Moj dedi in Kaj je svoboda. Pevski zbor učenk in učencev podružnične Osnovne šole Tuhinj je za konec slovesnosti zapel dve pesmi, Regiment po cesti gre in Kaj ti je deklica.