Glavni trg 24
1240 Kamnik
V torek, 13. decembra 2022, je v Mekinjskem samostanu potekal zaključni dogodek projekta Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah, na katerem so se zbrali številni ljubitelji narave, naravnih virov pitne vode in vsi tisti, ki si želijo sonaravni razvoj Kamniško-Savinjskih Alp tudi v prihodnjih letih.
Projekt, v katerem sodelujejo kot partnerji lokalne akcijske skupine LAS Srce Slovenije, LAS Gorenjska košarica, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline in LAG Süd Kärenten z Avstrijske Koroške, je nastal ob zavedanju, da je potrebno naravne izvire pitne vode varovati in jih ohraniti za prihodnje rodove. Na to se je v uvodnem nagovoru navezal kamniški župan Matej Slapar, ki želi doseči ambiciozen cilj ničelne tolerance izpustov škodljivih snovi v okolje in izpostavil prav Kamniško-Savinjske Alpe kot pomemben element povezovanja s sosednjimi občinami.
Sledil je nagovor Mojce Štepic, ki je poleg predsednika Željka Saviča na dogodku predstavljala LAS Srce Slovenije, pobudnika in vodilnega partnerja projekta sodelovanja lokalnih akcijskih skupin iz Slovenije in Avstrijske Koroške. Izrazila je željo po nadaljnjem sodelovanju in novih uspešnih projektih.
Sledila je predstavitev rezultatov projekta, ki so jih pripravili različni izvajalci. Predstavitve so popestrili s slikovitimi kratkimi filmi o vodnih virih v Kamniško-Savinjskih Alpah, ki so nastali v Produkciji Studio v LAS Gorenjska Košarica.
Barbara Strajnar iz Občine Kamnik je kot prva na kratko predstavila rezultate projekta Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah. Poudarila je izjemno sodelovanje z občinami in lokalnimi prebivalci, zato tudi rezultati projekta presegajo občinske meje, celo državne. Pravo vrednost pa bo imel projekt šele, ko bo zaživel v prostoru oziroma med ljudmi.
Pomembno vlogo v projektu je imel tudi Jamarski klub Kamnik. Člana Vido Kregar in Rajko Slapnik dobro poznata podzemno hidrografsko mrežo v Kamniško-Savinjskih Alpah in zadnjih šest let izvajata reden monitoring vode na nekaterih izvirih v Kamniško-Savinjskih Alpah. Veliko pozornost namenjata tudi osveščanju o pomenu ohranjanja pitne vode in opozarjata na izjemno biološko pestrost izvirov v Kamniško-Savinjskih Alpah, kar umešča prostor v sam svetovni vrh. Ugotovila sta, da je na veliko izvirih kakovost vode izjemna, na kar kažejo fizikalno-kemijske, mikrobiološke in biološke analize vzorcev voda in tudi majhni izvirski polži, ki živijo le v izvirih vode najvišje kakovosti. Obenem sta opozorila na to, da redno testiranje vode omogoča pregled nad stanjem voda in pravočasno ukrepanje, v kolikor se pokaže v vodi onesnaženost.
O zasnovi mreže vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah in usklajevanjih z lokalnimi društvi in občinami je spregovoril izkušen gorski vodnik Marko Petek. Vodno pot Kamniško-Savinjskih Alp je predstavil z vidika pohodnika in gorskega vodnika ter osvetlil na njene glavne atribute. Prepričan je, da predstavlja pohodništvo skupaj z uživanjem naravne pitne vode na njenih izvirih odlično izhodišče za oblikovanje edinstvenega turističnega produkta, kakršen v Sloveniji še ne obstaja. Omenil je tudi aplikacijo maPZS, v katero je vodna obhodnica že skoraj v celoti naložena. Del poti, ki poteka skozi avstrijski del Kamniško-Savinjskih Alp na Planinski zvezi Slovenije še urejajo.
Na dogodku je spregovoril tudi Marko Slapnik iz Zavoda Poseben dan, eden vodilnih slovenskih strokovnjakov za interpretacijo narave in kulturne dediščine in pomemben soustvarjalec razvoja na Solčavskem. Predstavil je zasnovo daljinske pohodniške poti, ki obsega 190 km pohodnih poti za približno 60 ur hoje. Razdeljena je na 11 etap s povprečno dolžino 17,2 km, ki se jih da prehoditi v 4-5 urah. Poudaril je, da je pripravljeno dobro izhodišče, v nadaljevanju pa bo potrebno vodno pot premišljeno razviti v turistični produkt z vso potrebno infrastrukturo, da ga bodo vzeli lahko za svojega tako domačini kot tudi obiskovalci.
Drug vidik vključevanja vode v razvoj turističnega produkta je predstavil Uroš Brankovič iz Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, pri čemer je izpostavil poklic vodnega someljeja oz. preizkuševalca vode in primer vodne karte s primeri treh izvirskih vod, pripravljene za območje Kamniško-Savinjskih Alp.
O nadaljnjem razvoju vsebin po zaključku projekta je spregovoril Grega Ugovšek, koordinator Združenja Kamniško-Savinjske Alpe. Predstavil je delo združenja in njegov način predstavljanja Kamniško-Savinjskih Alp na dogodkih in sejmih. Podal je izhodišča za nadaljnji skupni razvoj območja, pri čemer bi imel lahko v prihodnosti pomembno vlogo skupni zavod Kamniško-Savinjske Alpe, ki bi lahko še bolj usmerjeno deloval na področju skupnih vsebin Kamniško-Savinjskih Alp, ki so povezane z varovanjem in ohranjanjem vode in narave na splošno in seveda tudi turizmom.
Na izjemno aktualnost teme je pokazala izjemna udeležba na dogodku s strani vseh občin, ki sodelujejo v Združenju Kamniško-Savinjsko Alpe, lokalnih akcijskih skupin, vključenih v projekt, in tudi medijev.
Dogodek, ki sta ga pripravila za LAS Srce Slovenije Razvojni center Srca Slovenije, d. o. o., in Občina Kamnik, je povezovala Anamarija Kamin.
V okviru projekta je nastal tudi predstavitveni film, ki si ga lahko ogledate TUKAJ.
Projekt Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah preko LAS Srce Slovenije sofinancirata Evropski kmetijski sklad in Republika Slovenija iz Programa razvoja podeželja za obdobje 2014-2020.
Besedilo: Mija Bokal, Razvojni center Srca Slovenije
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.